Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

انتخابات پارلمانی سوئد؛ رقابتی نزدیک بین سوسیال دموکرات‌ها و راست افراطی

انتخابات پارلمانی در سوئد
انتخابات پارلمانی در سوئد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اگر بلوک احزاب راست شامگاه یکشنبه آرا بیشتری از بلوک احزاب چپ‌ را به سوی خود جلب کند جریان راست افراطی حرفی برای گفتن خواهد داشت و این احتمال می‌رود که به دومین حزب بزرگ پارلمان تبدیل شود.

آگهی

مردم سوئد امروز یکشنبه، یازدهم سپتامبر ۲۰۲۲ برای مشارکت در انتخابات سرنوشت‌ساز پارلمانی که ماهیت دولت آینده این کشور را مشخص خواهد کرد به پای صندوق‌های رای می‌روند.

این انتخابات در شرایط بحران بین‌المللی ناشی از جنگ اوکراین و ظهور تبعات اجتماعی و اقتصادی آن از جمله جهش نرخ تورم و بالا رفتن بهای سوخت و کالاهای اساسی در غرب برگزار می‌شود.

در چنین شرایطی، تحلیل‌گران از احتمال برپایی انتخاباتی سخت و نفس‌گیر و بسیار رقابتی میان احزاب رقیب سخن می‌‌گویند که دموکرات‌های جریان راست افراطی در آن از بختی محتمل برای به دست گرفتن اکثریت پارلمان و نقش‌آفرینی در تشکیل دولت آینده این کشور برخوردار خواهند بود.

سوئدی‌ها که کشورشان در انتظار پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو است باید در این انتخابات از میان دو بلوک احزاب همسو یا به عبارتی از دو ائتلاف سیاسی، یکی را انتخاب کنند.

نخستین بلوک، ائتلاف سیاسی تحت هدایت سوسیال‌ دموکرات‌ها است که رهبری آن را ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر مستعفی سوئد و رئیس این جریان سیاسی غالب برعهده دارد.

اما بلوک دوم تحت هدایت میانه‌روها به رهبری اولف کریسترسونِ محافظه‌کار و رهبر جریان اپوزیسیون است که برای نخستین بار در تاریخ شکل‌گیری جریان سیاسی تحت ریاست خود اعلام کرده که آماده است با دموکرات‌های راست افراطی به رهبری جیمی اکسون ائتلاف کند.

رهبر جریان راست افراطی «دموکرات‌های سوئد» که اعتقاد چندانی به تشکیلات سیاسی واحد اروپایی ندارد طی سال‌های اخیر موفق شده است که حزب تحت ریاست خود را به تدریج بالا بکشد و هواداران بیشتری در میان شهروندان سوئدی به سوی خود جلب کند.

دموکرات‌های سوئد که بیست سال پیش تنها یک درصد آرا را در انتخابات به خود اختصاص می‌دادند در انتخابات عمومی سال ۲۰۱۰برای نخستین بار از حد نصاب انتخاباتی ۴ درصد عبور کردند و موفق شدند به ریکسداگ، نهاد قانونگذاری ملی و عالی‌ترین نهاد تصمیم‌گیری در سوئد راه یابند.

جیمی اکسون سرلیست نامزدهای جریان راست افراطی سوئد سپس به همراه ۱۹ نامزد دیگر این جریان سیاسی با کسب آرا لازم به پارلمان راه یافتند.

دموکرات‌های سوئد بر اساس آنچه رسانه‌ها و تحلیل‌گران این کشور به آن اشاره کرده‌اند پیش از برپایی انتخابات پارلمان روز یکشنبه تا حدود زیادی موفق شده‌اند مضامین کارزار و مبارزات انتخاباتی خود را بر فضای سیاسی حاکم در سوئد تحمیل کنند و به عنوان یکی از جریان‌هایی شناخته شوند که بیشترین آرا را در این انتخابات به سوی خود جلب خواهد کرد.

بر اساس نتایج آخرین نظرسنجی‌ها، سوسیال دموکرات‌ها با ۲۸.۵ تا ۳۰ درصد آرا در صدر قرار گرفته‌اند و دموکرات‌های سوئد بالاتر از محافظه‌کاران میانه‌رو که همیشه به همراه احزاب چپ بازیگران اصلی قدرت را در این کشور تشکیل می‌دادند، با نزدیک به ۲۰ درصد آرا جایگاه دوم را به خود اختصاص داده‌اند.

در این صورت جریان راست افراطیِ دموکرات‌های سوئد اگر بلوک احزاب راست شامگاه یکشنبه آرا بیشتری از بلوک احزاب چپ‌ را به سوی خود جلب کند حرفی برای گفتن خواهند داشت و این احتمال می‌رود راست‌های افراطی به دومین حزب بزرگ پارلمان تبدیل شوند.

بدین ترتیب، اولف کریسترسون، رهبر میانه روها در کارازاری که مهاجرت، جنایت و ناامنی به کانون اغلب بحث‌ها تبدیل شده شاید مجبور شود جاه طلبی‌های پیشین خود را کنار بگذارد و نرمش بیشتری در ائتلاف با راست افراطی از خود نشان دهد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق احزاب حزب دست راستی سوئد برای تشکیل دولت جدید

تهدید تازه اردوغان: روند الحاق سوئد و فنلاند به ناتو را متوقف می‌کنیم

مردی که در تبادل با حمید نوری از زندان ایران آزاد شد بلافاصله با دوست‌پسرش نامزد کرد