Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا حکم اعدام ۲ کنشگر حقوق همجنس‌گرایان را محکوم کرد؛ «حقوق همه ایرانی‌ها تضمین شود»

عکس تزیینی
عکس تزیینی Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از  Reuters
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه افزود که این اتحادیه به عنوان بخشی از تعامل دوجانبه خود با ایران، «از مسئولان ایران می‌خواهیم که طیف کاملی از حقوق اساسی را برای شهروندان خود - فارغ از مذهب، عقیده، گرایش جنسی، یا هر موقعیتی که دارند - تضمین کنند.»

آگهی

اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه ۱۳ سپتامبر صدور حکم اعدام برای دو فعال حقوق اقلیت‌های جنسی در ایران را محکوم کرد. پی‌تر استانو، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه این اتحادیه اساسا با مجازات اعدام تحت هر شرایط و در هر زمانی مخالف است صدور حکم اعدام برای ۲ زن ایرانی را محکوم کرد. او با تاکید اینکه هدف اروپا لغو جهانی اعدام است گفت: «اتحادیه اروپا با جدیت با همه شکل‌های جرم‌انگاری گرایشات جنسی و هویت جنسیتی مخالف است.»

الهام چوبدار و زهرا صدیقی همدانی (ساره) که به‌گفته گروه‌های مدافع حقوق بشر از فعالان حقوق اقلیت‌های جنسی و بی‌گناه هستند، زمستان سال گذشته با اتهاماتی نظیر «ترویج همجنس‌گرایی»، «ترویج مسیحیت» و همچنین ارتباط با رسانه‌‌های بیگانه و «افساد فی‌الارض» محاکمه شدند و در نهایت چند روز پیش رسانه قوه‌قضائیه صدور حکم اعدام برای این دو زن ۲۴ و ۳۱ ساله را تایید و برای توصیف آن‌ها از عبارت «اعضای باند قاچاق زنان و دختران جوان» استفاده کرد.

آقای استانو در ادامه تاکید کرد که اتحادیه اروپا به تلاش‌های خود برای حمایت از حقوق بشر در ایران ادامه خواهد داد. سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه افزود که این اتحادیه به عنوان بخشی از تعامل دوجانبه خود با ایران، «از مسئولان ایران می‌خواهیم که طیف کاملی از حقوق اساسی را برای شهروندان خود - فارغ از مذهب، عقیده، گرایش جنسی، یا هر موقعیتی که دارند - تضمین کنند.»

علی خامنه‌ای، رهبر ایران در ماه مارس «همجنس‌گرایی» را «ابتذال اخلاقی» گسترده در تمدن‌های غربی خوانده بود. گروه‌‌های مدافع حقوق دگرباشان به‌ویژه در کشورهای غربی اغلب از ایران به‌خاطر رویکردش در قبال این اقلیت انتقاد می‌کنند. طبق قوانین ایران همجنس‌گرایی جرم و مجازات آن می‌تواند تا اعدام بالا رود. 

پیش از اتحادیه اروپا هم دفتر حقوق بشر سازمان ملل، عفو بین‌الملل و همچنین وزارت خارجه آمریکا صدور این احکام را محکوم کرده‌ بودند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنرانی سالانه رئیس کمیسیون اروپا در پارلمان؛ چشم انداز سال آینده اروپا چه‌ خواهد بود؟

واتیکان: کلیسا امکان تأیید پیوند همجنس‌گرایان را ندارد

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه خود علیه ایران را صادر کرد