Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واتیکان: کلیسا امکان تأیید پیوند همجنس‌گرایان را ندارد

Pope Francis
Pope Francis Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«احترام کلیسا به همجنس‌گرایان به‌هیچ‌وجه به‌معنای تأیید رفتار همجنس‌گرایانه یا به‌رسمیت شناختن پیوند همجنس‌گرایان نیست.»

آگهی

واتیکان روز دوشنبه اعلام کرد برای کلیسای کاتولیک این امکان وجود ندارد که پیوند میان همجنس‌گرایان را برکت دهد، زیرا از نظر این نهاد دینی همجنس‌گرایی گناه شمرده می‌شود و ممکن نیست خدا گناه را برکت دهد.

دفتر پاسخ‌گویی به سوالات دینی واتیکان در پاسخ به این پرسش که آیا روحانیون کاتولیک می‌توانند پیوند همجنس‌گرایان را برکت دهند، این نظر را اعلام کرد.

مقامات کلیسا در پاسخ اخیر خود، میان پذیرش همجنس‌گرایان و تأیید پیوند آن‌ها تفاوت گذارده‌اند. واتیکان معتقد است که با همجنس‌گرایان نیز باید با کرامت و احترام رفتار کرد، اما رابطهٔ این افراد «ذاتاً ناهنجار» است.

متن فوق تصریح می‌کند که بر اساس تعالیم کلیسای کاتولیک، ازدواج پیوندی مادام‌العمر میان زن و مرد، و بخشی از طرح خدا برای آفرینش حیات تازه است و ازآنجاکه پیوند همجنس‌گرایان جزئی از طرح الاهی ازدواج نیست، هرگونه تصدیق آئینی این امر ممکن است علاوه بر شبههٔ تأیید آن، معادلی برای ازدواج ایجاد کند و با آن اشتباه گرفته شود.

برکت کلیسایی ازدواج

در مسیحیت کاتولیک تأیید کلیسایی شماری از امور با اجرای سنّت موسوم به «برکت دادن» یا «متبرّک خواندن» انجام می‌شود و بنابراین وقتی این نهاد می‌خواهد امری نظیر پیوند همجنس‌گرایان را از نظر مذهبی تأیید نکند اعلام می‌کند که برکت دادن این امر برای کلیسا ممکن نیست.

«برکت دادن» در مورد ازدواج، به معنای اعطای برکتی است که از سوی مسیح به کلیسا منتقل شده و به منظور برکت یافتن زندگی مشترک و تبلور حیات در فرزندان آنها، طی مراسمی به زن و مرد ازدواج‌کرده اعطا می‌شود.

نظر جنجال‌برانگیز پاپ فرانسیس که سانسور شد

پاپ فرانسیس پیشتر در مصاحبه‌ای گفته بود که نیاز است پیوند همجنس‌گرایان به لحاظ مدنی و قانونی (و نه مذهبی) تأیید شود. این دیدگاه در سال ۲۰۱۹ و در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی مکزیک مطرح شده بود اما واتیکان این بخش گفتگو را سانسور کرده بود.

پاپ فرانسیس به شبکه تلویزیونی مکزیک گفته بود: «افراد همجنس‌گرا حق دارند در یک خانواده باشند. آنها فرزندان خدا هستند.» او دربارهٔ خانواده‌هایی که فرزندان همجنس‌گرا دارند گفت: «نمی‌توانید کسی را از خانواده بیرون بیندازید و با این کار او را یک عمر بیچاره کنید. آنچه نیاز داریم یک قانون پیوند مدنی است که این افراد را تحت پوشش قرار دهد.»

در سند جدید ارائه شده از سوی واتیکان، آمده است که پس از اصرار پاپ فرانسیس در خصوص پذیرش بیشتر همجنس‌گرایان از سوی کلیسا، این مسئله از نو مطرح شده که کلیسا باید پیوند همجنس‌گرایان را برکت دهد.

مقاومت در برابر تغییر در نهادی به‌شدّت سنّتی

به ‌نظر می‌رسد با وجود تمایل بسیار پاپ فرانسیس به انجام برخی اصلاحات،‌ همچنان شماری روحانیان بلندمرتبهٔ سنّت‌گرا در برابر تغییرات مقاومت می‌کنند و پاسخ اخیر نشان می‌دهد که کلیسا می‌کوشد همچنان روشن کند که پذیرش همجنس‌گرایان با تأیید پیوند آنان یکی نیست.

واتیکان در پاسخ خود بر «تمایز اساسی و قاطع» میان «افراد همجنس‌گرا» و «پیوند همجنس‌گرایان» تأکید و اعلام کرده است که «قضاوت دربارهٔ نفی همجنس‌گرایی از لحاظ دینی به‌معنای قضاوتِ (دربارهٔ خوب یا بد بودن) اشخاص نیست.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در سال ۲۰۰۳ همین نهاد با صدور فرمانی مشابه اعلام کرده بود که «احترام کلیسا به همجنس‌گرایان به‌هیچ‌وجه به‌معنای تأیید رفتار همجنس‌گرایانه یا به‌رسمیت شناختن پیوند همجنس‌گرایان نیست.»

اظهار نظر اخیر واکنش‌ گروه‌های حامی حقوق دگرباشان جنسی را در پی داشته و همچنین کاتولیک‌هایی را که امیدوارند گشایش‌های بیشتری را در نهاد مرجعیت دینی خود شاهد باشند تا اندازه‌ای نومید کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاهی در توکیو: ممنوعیت ازدواج همجنس‌گرایان مخالف قانون‌ اساسی ژاپن نیست

اتحادیه اروپا حکم اعدام ۲ کنشگر حقوق همجنس‌گرایان را محکوم کرد؛ «حقوق همه ایرانی‌ها تضمین شود»

اعتراض فرانسه به صدور حکم اعدام برای دو فعال حقوق همجنس‌گرایان در ایران