Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار عفو بین‌الملل: کنشگر حامی دگرباشان در ایران به اعدام تهدید شده است

زهرا صدیقی
زهرا صدیقی Copyright شبکه‌های اجتماعی
Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان عفو بین‌المللی در بیانیه‌ای اعلام کرد که ماموران سپاه پاسداران زهرا صدیقی همدانی، کنشگر حامی دگرباشان را به اعدام، آسیب فیزیکی و سلب حضانت از دو فرزند خردسالش تهدید کرده‌اند. این نهاد از ایران خواسته است تا وی را که سه ماه در بازداشت به سر می‌برد آزاد کند.

آگهی

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای اعلام کرد که ماموران سپاه پاسداران زهرا صدیقی همدانی، کنشگر حامی دگرباشان را به اعدام، آسیب فیزیکی و سلب حضانت از دو فرزند خردسالش تهدید کرده‌اند. این نهاد از ایران خواسته است تا وی را که سه ماه در بازداشت به سر می‌برد آزاد کند.

این نهاد حامی حقوق بشر در بیانیه‌ای که امروز منتشر کرد، گفت: «زهرا صدیقی همدانی، معروف به ساره، مدافع حقوق بشر متعلق به جامعه همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، فراجنسیتی و بیناجنسی (ال جی بی تی آی) صرفاً به خاطر گرایش جنسی و هویت جنسیتی واقعی یا مفروضش و همچنین پست‌ها و اظهاراتش در شبکه‌های اجتماعی در دفاع از حقوق دگرباشان بر خلاف ضوابط بین‌المللی و به شکل خودسرانه تحت بازداشت در زندان مرکزی ارومیه به سر می‌برد.»

عفو بین‌الملل تاکید کرد که وی در تاریخ پنج آبان ۱۴۰۰ در نزدیکی مرز ایران با ترکیه از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت شد.

وی قصد داشت با سفر به ترکیه در آنجا تقاضای پناهندگی کند.

این نهاد تاکید کرد که زهرا صدیقی پس از بازداشت به مدت ۵۳ روز مورد «ناپدیدسازی قهری» قرار گرفت که بعدا مشخص شد که تمامی این مدت در یک سلول انفرادی در بازداشتگاه ارومیه نگهداری می‌شده است.

طبق این گزارش به نقل از زهرا صدیقی همدانی، در این دوران یک مامور سپاه پاسداران او را تحت بازجویی‌های شدیدِ همراه با آزار و اذیت کلامی و توهین به هویت و ظاهرش قرار داد و هم‌چنین او را تهدید به اعدام یا آسیب فیزیکی و سلب حضانت از دو فرزند خردسالش کرد.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه خود تاکید کرده است که «این اعمال، ناقض ممنوعیت مطلق شکنجه و سایر رفتار‌های بیرحمانه، غیرانسانی و ترذیلی محسوب می‌شود.»

این نهاد همچنین به برگزاری دادگاه این کنشگر اشاره کرده و گفته است: «زهرا صدیقی همدانی در ۲۶ دی‌ ماه ۱۴۰۰ در مقابل بازپرس شعبه ششم دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه حاضر شد و در آن‌جا بازپرس به او اعلام کرد که اتهامش افساد فی‌الارض از جمله از طریق ترویج همجنس‌گرایی، ارتباط با رسانه‌های معاند جمهوری اسلامی و ترویج مسیحیت است.»

به گفته عفو بین‌الملل، این اتهامات به دنبال دفاع او از حقوق دگرباشان در شبکه‌های اجتماعی و در مستندی که از شبکه بی‌بی‌سی در ماه مه ۲۰۲۱ پخش شد و به آزار و شکنجه دگرباشان در کردستان عراق اختصاص داشت صورت می‌گیرد.

کنشگران ایرانی به طور مرتب رفتار حکومت با دگرباشان جنسی در ایران را محکوم می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جام جهانی قطر ۲۰۲۲؛ وزیر ورزش بریتانیا با بازوبند رنگین‌کمانی به تماشای بازی انگلیس و ولز می‌رود

پارلمان فرانسه «تغییر دادن جنسیت از طریق درمان» را ممنوع کرد

رژه افتخار دگرباشان جنسی با پرچم‌های رنگین‌کمانی در مادرید