Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

زمزمه‌های جمهوریت در نیوزیلند با درگذشت ملکه؛ نخست‌وزیر: شاید در دوره حیات من روی دهد

نخست‌وزیر نیوزیلند
نخست‌وزیر نیوزیلند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند مساله تغییر نظام کشورش به جمهوری را رد نکرد اما گفت که نیوزیلند در حال حاضر درگیر فرآیند سوگواری است. او پیشتر نیز نظر مثبت خود را در حمایت از تبدیل شدن این کشور به جمهوری اعلام کرده بود.

آگهی

موضوع تشکیل «جمهوری» در نیوزیلند تحت پادشاهی چارلز سوم، سوالی بود که در نشست خبری از سوی یک خبرنگار از نخست‌وزیر این کشور پرسیده شد. جاسیندا آردرن با تاکید بر اینکه کشورش در حال حاضر درگیر سوگواری برای ملکه است و حالا زمان درستی برای گفت‌وگو در این باره نیست، اعلام کرد که «نیوزیلند به سمت جمهوری شدن» خواهد رفت و این نکته امکان دارد در زمان حیات او نیز رخ دهد. 

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند روز دوشنبه در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او پرسیده بود آیا پس از فوت ملکه، در دولت نیوزیلند بر سر شکل‌گیری «جمهوری» گفت‌وگو شده است یا نه؟ پاسخ داد: «در آینده نزدیک هیچ اقدامی را برای تغییر نیوزیلند به جمهوری پس از مرگ ملکه الیزابت دوم دنبال نخواهیم کرد اما به باور من، ما در نهایت به این سمت پیش خواهیم رفت و این مساله چیزی است که احتمال دارد در دوره حیات من روی دهد.»

او همچنین تاکید کرد که نیوزیلند در نهایت به یک جمهوری تبدیل خواهد شد اما در حال حاضر مسائل مبرم‌تری برای دولت او وجود دارد که باید به آن رسیدگی کند.

جاسیندا آردرن، مساله تغییر نظام کشورش به جمهوری را رد نکرد اما گفت که نیوزیلند در حال حاضر درگیر فرآیند سوگواری است

جاسیندا آردرن، مساله تغییر نظام کشورش به جمهوری را رد نکرد اما گفت که نیوزیلند در حال حاضر درگیر فرآیند سوگواری است. او پیشتر نیز نظر مثبت خود را در حمایت از تبدیل شدن این کشور به جمهوری اعلام کرده بود.

نیوزیلند یک حکومت مشروطه سلطنتی و دارای یک دموکراسی پارلمانی است. پس از درگذشت ملکه الیزابت دوم، بالاترین مقام در این کشور پادشاه چارلز سوم است که بر حسب قانون «پادشاه نیوزیلند و رئیس کشور» محسوب می‌شود.

در نیوزیلند نخست ‌وزیر، رئیس دولت است و توسط پارلمان انتخاب می‌شود.

در انتخابات سراسری این کشور که هر سه سال یک‌بار برگزار می‌شود، ۱۲۰ نماینده در پارلمان حضور می‌یابند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جاسیندا آردرن در تصمیم ناگهانی از نخست وزیری نیوزیلند کناره‌گیری می‌کند

نیوزیلند امکان دریافت اقامت را برای مشاغل خاص تسهیل می‌کند

«شاهدخت ولز»؛ لقب دایانا ۲۵ سال پس از مرگش صاحب جدیدی دارد