Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جعفر پناهی با «خرس نیست» برنده جایزه ویژه هیئت داوران بخش مسابقه جشنواره فیلم ونیز شد

مینا کاوانی و رضا حیدری بازیگران فیلم «خرس نیست» جعفر پناهی به همراه جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم ونیز
مینا کاوانی و رضا حیدری بازیگران فیلم «خرس نیست» جعفر پناهی به همراه جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم ونیز Copyright TIZIANA FABI/AFP
Copyright TIZIANA FABI/AFP
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فیلم «خرس نیست» جعفر پناهی، کارگردان و فیلم‌ساز زندانی در ایران، برنده جایزه ویژه هیئت داوران بخش مسابقه جشنواره فیلم ونیز در ایتالیا شد.

آگهی

فیلم «خرس نیست» جعفر پناهی، کارگردان و فیلم‌ساز زندانی در ایران، برنده جایزه ویژه هیئت داوران بخش مسابقه جشنواره فیلم ونیز در ایتالیا شد. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه جشنواره فیلم ونیز در روز شنبه با اعطای جایزه ویژه هیئت داوران به جعفر پناهی، پیامی سیاسی علیه سانسور و قدرت ایران فرستاد و نشان داد که کارگردان زندانی را به سرنوشت خود رها نمی کند. جعفر پناهی، پس از اعلام جایزه مورد تشویق حاضران در فستیوال ونیز قرار گرفت.

این کارگردان ۶۲ ساله، یکی از چهره‌های مهم سینمای ایران است. او که در ایران زندانی است در این فستیوال مطرح بین‌المللی غایب بود. جعفر پناهی پیش از این در سال ۲۰۰۰ با فیلم «دایره» برنده جایزه شیرطلایی جشنواره فیلم ونیز، در سال ۲۰۰۶ با فیلم «آفساید» برنده خرس نقره‌ای جشنواره فیلم برلین و در سال ۲۰۱۸ با فیلم «سه رخ» برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن شد. 

مینا کاوانی، بازیگر فیلم «خرس نیست» جعفر پناهی، روی صحنه اختتامیه جشنواره ونیز گفت: «همه ما به واسطه قدرت سینما و جعفر پناهی این‌جا هستیم.»

پناهی که از ماه ژوئیه پس از محکومیت به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به زندان افتاد، در نامه‌ای به جشنواره ونیز با امضای همکارش محمد رسول‌اف که او نیز در بازداشت است، گفت که جمهوری اسلامی با فیلمسازان مستقل مثل جنایتکاران برخورد می‌کند. 

آن‌ها همچنین در پیام خود اظهار کردند: «تاریخ سینمای ایران گواه حضور مستمر و فعال کارگردانان مستقلی است که با سانسور و برای تضمین بقای این هنر مبارزه کرده‌اند، در این میان برخی از این فیلم‌سازان تبعید یا محصور در سلول‌های انفرادی شده‌اند.»

در بخش افق‌های جشنواره فیلم ونیز نیز فیلم «جنگ جهانی سوم» به کارگردانی هومن سیدی برنده جایزه بهترین فیلم و «محسن طنابنده» به خاطر بازی در این فیلم برنده جایزه بهترین بازیگر مرد این بخش شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جعفر پناهی پس از ۱۴ سال اجازه سفر به خارج پیدا کرد

پایان پدیده «ابراهیم رئیسی»؛رئیس جمهوری که سودای رهبری داشت

محمد رسول‌اف در آستانه شروع جشنواره کن «مخفیانه» از ایران خارج شد