بازنشر«آواز کوچه باغی» روزنامه کیهان همزمان با تاکید ایران بر مالکیت بر جزایر سه‌گانه

ناصر کنعانی
ناصر کنعانی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری فارس پس از ۱۵ سال یادداشت جنجالی حسین شریعتمداری را بازنشر کرد که در آن مدیرمسئول پرنفوذ روزنامه کیهان «اصلی‌ترین خواسته مردم بحرین» را «بازگشت این استان جدا شده از ایران به سرزمین اصلی و مادری آن، یعنی ایران اسلامی» دانسته بود. یادداشتی که در آن زمان روابط تهران و منامه را متلاطم کرد.

آگهی

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز پنجشنبه ۸ سپتامبر مفاد بیانیه نشست اتحادیه عرب و کمیته ۴ جانبه عربی د باره ایران را محکوم کرد. 

وزرای خارجه اتحادیه عرب به همراه کمیته ۴ جانبه عربی شامل کشورهای عربستان، بحرین، امارات و مصر در پایان نشست صد و پنجاه و هشتم خود، با صدور بیانیه‌ای از ادعای مالکیت امارات عربی متحده بر جزایر سه‌گانه ابوموسی، تنب‌بزرگ و کوچک حمایت کردند و از ایران خواستند تا از طریق مذاکره به اختلافات قدیمی درباره مالکیت این سه جزیره پایان دهد.

این نخستین بار نیست که موضوع مناقشه بر سر این جزایر خلیج‌ فارس در بیانیه کشورهای عضو اتحادیه عرب بازتاب پیدا می‌کند. ایران همواره بر غیرقابل مذاکره بودن مالکیت این ۳ جزیره استراتژیک تاکید داشته است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران ضمن تاکید بر تمایل تهران بر حل سوتفاهم‌ها از کانال‌های دیپلماتیک، صدور چنین بیانیه‌هایی را همزمان با «حرکت برخی کشورها در تحرک‌بخشی به مناسبات خود با جمهوری‌اسلامی‌ ایران»، تناقض‌آمیز توصیف کرد.

به‌نظر می رسد اشاره آقای کنعانی به از سرگرفته‌شدن فعالیت سفرای امارات و کویت در تهران و همچنین ادامه گفتگوها با عربستان‌سعودی با میانجیگری بغداد باشد که تیرگی روابط سال‌های اخیر را تاحدودی کم‌رنگ‌تر کرده است.

سخنگوی وزارت‌خارجه ایران همچنین با اشاره به «اشراف و توانمندی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی« در پاسداری از امنیت دریانوردی در منطقه خلیج فارس و «هوشیاری نسبت به هر گونه شرارت و ناامنی دریایی» بر تامین امنیت منطقه از سوی کشورهای منطقه، «به‌دور از مداخله بیگانگان» تاکید کرد. 

تاکید کشورهای عرب بر شرکت در مذاکرات هسته‌ای

حاضران در این نشست ضمن تکرار مواضع ابوظبی درباره جزایر سه‌گانه تنب‌ بزرگ، تنب‌ کوچک و ابوموسی و همچنین موضوع مداخه ایران در امور یمن، خواستار شرکت در مذاکرات هسته‌ای و گنجاندن برنامه موشکی ایران در این مذاکرات شدند.

بازنشر یادداشت جنجالی شریعتمداری

همزمان بازنشر یک یادداشت «جنجالی» از سوی یک خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران خبرساز شد. خبرگزاری فارس روز گذشته اقدام به بازنشر یک یادداشت قدیمی از حسین شریعتمداری کرد. سردبیر روزنامه «پرنفوذ» کیهان که بسیاری بر نقش پررنگ آن در کانون تصمیم‌گیری‌های کلان ایران باور دارند، در ۱۲ ژوئیه ۲۰۰۷ (۱۸ تيرماه ۱۳۸۶) مطلبی با عنوان «آواز کوچه باغی» منتشر کرد و در آن ضمن حمله به مواضع شورای همکاری خلیج‌ فارس در مورد جزایر سه‌گانه نوشت که بحرين جزئی از خاک ايران بوده و مردم اين کشور خواستار الحاق به سرزمين مادری خود هستند. یادداشتی که خشم منامه را به‌سرعت برانگیخت و خواستار توضیح تهران شد.

حالا با گذشت قریب ۱۵ سال از آن ماجرا خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران اقدام به بازنشر این یادداشت موسوم به «آواز کوچه باغی» کرده است. حسین شریعتمداری در آن یادداشت ضمن اشاره به اسناد تاریخی مالکیت ایران بر این ۳ جزیره، حساب بحرین را از سایر اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس جدا دانسته بود. او با اشاره به این‌واقعیت که بحرین زمانی بخشی از خاک ایران بوده این‌گونه استدلال کرده بود: بحرین «در جریان یک زد و بند غیرقانونی میان شاه معدوم و دولت‌های آمریکا و انگلیس از ایران جدا شده است». حسین شریعتمداری در ادامه ادعا کرده بود که «امروزه اصلی‌ترین خواسته مردم بحرین بازگشت این استان جدا شده از ایران به سرزمین اصلی و مادری آن، یعنی ایران اسلامی است و بدیهی است که این حق مسلم ایران و مردم استان جدا شده آن نباید و نمی‌تواند نادیده گرفته شود.»

این نخستین‌بار نیست که تهران بصورت رسمی یا غیررسمی بحرین را تهدید می‌کند. در گذشته نیز مقامات سپاه پاسداران مقامات بحرین را به دلیل نزدیکی با اسرائیل تهدید کردند. کیهان در ماه آوریل گذشته هم با زبان طنز منامه را تهدید کرده بود: «به‌زودی بحرین را پس می‌گیریم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاسخ تهران به شورای همکاری خلیج فارس: در جایگاهی نیستید که در مورد برنامه موشکی ایران اظهار نظر کنید

۱۰ گزینه‌ ایران برای انتقام از اسرائیل؛ حمله‌ای مستقیم و موشکی یا نیابتی؟

ارتش ایران از طراحی «بومی» و تولید «انبوه» دستاوردهای جدید نظامی خبر داد