رویترز: کانادا با پذیرش تعدادی از پناهجویان افغان حاضر در امارات موافقت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دیدار جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا با پناهجویان افغان
دیدار جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا با پناهجویان افغان   -  Copyright  AP Photo

رویترز به نقل از هفت منبع آگاه از موافقت کانادا با اعطای پناهندگی به حدود هزار تن از پنج هزار افغانی که پس از سلطه طالبان به امارات عربی متحده گریخته و با اسکان موقت در این کشور در انتظار دریافت پناهندگی از کشورهای غربی هستند، خبر داد. 

منابع آگاه به رویترز گفته‌اند که این تصمیم دولت کانادا بنا به درخواست ایالات متحده اتخاذ شده و این کشور قصد دارد افزون بر این هزار نفر، حدود ۵۰۰ افغان ساکن ابوظبی را که پیش از این دارای ارتباطاتی با کانادا بوده‌اند را نیز از امارات خارج کند. 

در همین حال، اداره مهاجرت کانادا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور تا سال ۲۰۲۴ حداقل ۴۰ هزار پناهجوی آسیب‌پذیر افغان را جذب خواهد کرد.

مطابق این بیانیه تا کنون ۱۷ هزار و ۶۵۰ پناهجوی افغان در کانادا اسکان داده شده‌اند. ایالات متحده نیز اعلام کرده که از اوت ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۸۵ هزار پناهجوی افغان را پذیرفته است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

امارات عربی متحده  مانند سایر کشورهای خلیج فارس به کنوانسیون ۱۹۵۱ پناهندگان سازمان ملل متحد نپیوسته است و به همین دلیل از پذیرش پناهندگان امتناع می‌کند.  

تصمیم کانادا برای پذیرش افغان‌های ساکن امارات، مرکز موقت پناهندگان را به تعطیلی نزدیک‌تر می‌کند، هرچند منابع آگاه به رویترز گفته اند که حدود هزار پناهجوی حاضر در ابوظبی واجد شرایط انتقال به ایالات متحده نیستند و به اسکان مجدد در کشوری دیگری نیاز دارند.