افزایش بی‌سابقه نرخ بهره در منطقه یورو؛ لاگارد: تا بازگشت تورم ۲ درصدی افزایش‌ها ادامه دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا
کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا   -  کپی رایت  Marcus Brandt/dpa via AP

بانک مرکزی اروپا نرخ بهره پایه را ۷۵ صدم واحد افزایش داد که بالاترین میزان افزایش این نرخ از زمان تولد یورو به عنوان پول واحد اروپایی در سال ۱۹۹۹ به شمار می‌رود.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه با اعلام تصمیم نهایی شورای حکام ۲۵ نفره این بانک در مورد افزایش نرخ بهره در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو، گفت: «هدف ما در میان مدت، برگرداندن نرخ تورم به ۲ درصد است و برای رسیدن به این هدف از هر نرخی (بهره) که لازم باشد، فراتر خواهیم رفت.»

رئیس بانک مرکزی اروپا با اشاره به برآورد اخیر اداره آمار کمیسیون اروپا در مورد افزایش نرخ تورم به ۹.۱ درصد طی ماه اوت، افزود: «ما انتظار داریم طی جلسات بعدی، نرخ‌های بهره را باز هم افزایش دهیم تا با کاهش تقاضا از خطر افزایش مداوم انتظارات تورمی جلوگیری کنیم.»

خانم لاگارد سپس برخی گمانه‌زنی‌ها در مورد وقوع رکود اقتصادی در اروپا طی سال ۲۰۲۳ را رد کرد و گفت که مطابق بدترین سناریوی پیشِ‌رو که قطع کامل صدور گاز روسیه به اروپاست، رشد اقتصادی منطقه یورو در سال آینده میلادی حدود ۰.۹ درصد خواهد بود و سپس در سال ۲۰۲۴ تا ۱.۹ درصد بالا خواهد رفت.

رئیس بانک مرکزی اروپا همچنین پیش‌بینی کرد که نرخ تورم منطقه یورو در سال ۲۰۲۳ حدود ۵.۵ درصد باشد ولی یکسال بعد به ۲.۳ درصد کاهش یابد. 

او سپس در مورد دلایل تفاوت سرعت عمل بانک مرکزی اروپا و آمریکا در افزایش نرخ بهره توضیح داد: «تورم در ایالات متحده عمدتا ناشی از تقاضا است ولی در منطقه یورو عمدتا ناشی از عرضه است.» خانم لاگارد ادامه داد: «همچنین وضعیت بیکاری در منطقه یورو متفاوت از آمریکاست و بانک مرکزی این کشور نیز اجرای سیاست افزایش نرخ بهره خود را اساسا از پایه‌ای متفاوت با ما آغاز کرده است.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

بانک مرکزی اروپا سیاست پولی خود برای مهار تورم را از ژوئیه گذشته و با تصویب افزایش نیم درصدی نرخ بهره تغییر داد که نخستین اقدام نهاد پولی منطقه یورو برای افزایش نرخ بهره در ۱۱ سال گذشته بود. 

مطابق تصمیم روز پنچشنبه بانک مرکزی اروپا نرخ بهره وام کوتاه مدت مورد تقاضای بانک‌ها از بانک مرکزی اروپا به ۱.۲۵ درصد رسید. این نرخ در آمریکا بین ۲.۲۵ تا ۲.۵ درصد، در بریتانیا ۱.۷۵ درصد و در کانادا ۳.۲۵ درصد است.