آمریکا از پذیرش مسئولیت ارتش اسرائیل در قتل شیرین ابوعاقله استقبال کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
گرافیتی شیرین ابوعاقله روی یکی از دیوارهای جنین
گرافیتی شیرین ابوعاقله روی یکی از دیوارهای جنین   -  Copyright  Adel Hana/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.

ارتش اسرائیل روز دوشنبه ۵ سپتامبر و نزدیک به ۴ ماه پس از قتل شیرین ابوعاقله، خبرنگار ۵۱ ساله آمریکایی فلسطینی‌تبار الجزیره در شهر جنین، اعلام کرد به احتمال زیاد یکی از سربازان تصادفا وی را کشته است.

سفارت آمریکا در بیت‌المقدس پس از اینکه اسرائیل به این موضوع اذعان کرد با انتشار بیانیه‌ای از آن استقبال کرد و گفت: «بار دیگر بر اهمیت پاسخگویی در این مورد برای جلوگیری از وقوع حوادث مشابه در آینده تاکید می‌کنیم.»

این نهاد تاکید کرد که واشنگتن بر کاهش آسیب‌های غیرنظامی ناشی از عملیات نظامی تاکید دارد. 

خبرنگار ارشد شبکه الجزیره در زمان حمله ارتش اسرائیل به شهر جنین در مناطق اشغالی کرانه باختری رود اردن کشته شد. اسرائیل در ماه‌های گذشته و پس از حملاتی علیه شهروندان این کشور، بارها به شهرهای عمدتا عرب‌نشین کرانه باختری حمله می‌کرد. شیرین ابوعاقله در جریان تهیه گزارش از یکی از همان حملات با گلوله مستقیم کشته شد. در جریان این حادثه علی السمود، فیلمبردار گزارشگر الجزیره هم به شدت زخمی شد. 

مقام‌های تشکیلات خودگردان فلسطینی و شبکه الجزیره می‌گویند این خبرنگار عمدا و با شلیک از فاصله نزدیک کشته شده است. با این حال ارتش اسرائیل تا روز دوشنبه با مبهم خواندن شرایط قتل اصرار داشت این حادثه در جریان تیراندازی متقابل میان نظامیان این کشور و شبه‌نظامیان مستقر در جنین روی داده است. تل آویو روایت همکاران خانم ابوعاقله و مقام‌های فلسطینی از ماجرا را رد کرده بود. 

قتل شیرین ابوعاقله موجی از محکومیت‌های بین‌‌المللی علیه حشونت و ناامنی محیط کار خبرنگاران در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی را در پی داشت. گروه‌های گسترده‌ای از رسانه‌های آمریکایی در تحقیقات بین‌المللی سازمان ملل برای شناسایی عامل این قتل مشارکت کردند. 

شیرین ابوعاقله سال‌ها یکی از خبرنگاران اعزامی الجزیره در کرانه باختری رود اردن و مشهور به حمایت از آرمان فلسطین بود.