سازمان ملل: خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره به ضرب گلوله نیروهای امنیتی اسرائیل کشته شده است

محل کشته شدن شیرین ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره درکرانه باختری
محل کشته شدن شیرین ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره درکرانه باختری Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، نیروهای امنیتی اسرائیل از ابتدای سال جاری میلادی دست کم ۵۸ فلسطینی از جمله ۱۳ کودک را در کرانه باختری به قتل رسانده‌اند.

آگهی

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تایید کرد که تیراندازی نیروهای امنیتی اسرائیل در روز یازدهم مه گذشته عامل اصلی جان باختن شیرین ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره در کرانه باختری رود اردن بوده است.

راوینا شمدسانی، سخنگوی دفتر کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه در جریان یک کنفرانس خبری در ژنو ضمن صحه گذاشتن بر کشته شدن این خبرنگار زن سرشناس فلسطینی به ضرب گلوله ماموران ارتش اسرائیل تصریح کرد: «کلیه اطلاعات و شواهد جمع‌آوری شده از ارتش اسرائیل و دادستانی کل تشکیلات فلسطینی، تأیید می کند که این گلوله‌های شلیک شده از سوی نیروهای امنیتی اسرائیل بوده‌اند که باعث جان باختن خانم ابوعاقله و مجروح شدن همکارش علی صمودی شده است.»

وی بدین ترتیب ادعای مطرح شده از سوی مقامات اسرائیلی مبنی بر این که شیرین ابوعاقله بر اثر اصابت گلوله فلسطینیان در جریان درگیری‌های کرانه باختری رود اردن کشته شده است را رد کرد.

سخنگوی دفتر کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین با اشاره به این موضوع که هیچ اطلاعاتی مبنی بر وجود تحرک و فعالیتی از سوی فلسطینیان مسلح در نزدیکی خبرنگار شبکه الجزیره گزارش نشده،از آغاز نشدن تحقیقات قضایی در اسرائیل برای روشن شدن جزئیات این پرونده ابراز عمیقا تاسف و ناراحتی کرد.

به گزارش رسانه‌‌های بین‌المللی شیرین ابوعاقله که از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفت و جان باخت هنگام ماموریت خبری جلیقه ضد گلوله با علامت «پرس» به تن داشت.

وی برای پوشش ناآرامی‌های حاصل از حمله نیروهای ارتش اسرائیل به اردوگاه آوارگان جنین در کرانه باختری به منطقه اعزام شده بود.

حمله پلیس اسرائیل به تشییع کنندگان پیکر این خبرنگار شبکه الجزیره که حین پوشش خبری درگیری ناآرامی‌ها در ارودگاه جنین به ضرب گلوله کشته شد نیز در رسانه‌های ‌بین‌المللی و شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد.

گفتنی است که این برخورد خشونت‌آمیز از سوی جامعه جهانی و نهاد‌های بین‌المللی از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا به شدت محکوم شد اما واشنگتن تنها به ابراز تاسف از وقوع آن بسنده کرد.

به گفته منبع یاد شده، میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنان از مقامات اسرائیلی می‌خواهد تا هر چه سریعتر تحقیقات قضایی را در خصوص قتل خانم ابوعاقله و سایر قتل‌های مشابه که در چارجچوب عملیات موسوم به برقراری نظم در غزه از سوی نیروهای ارتش اسرائیل صورت گرفته، آغاز کند.

بر اساس گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیروهای امنیتی اسرائیل از ابتدای سال جاری میلادی دست کم ۵۸ فلسطینی از جمله ۱۳ کودک را در کرانه باختری به قتل رسانده‌اند.

راوینا شمدسانی، در بخش دیگری از کنفرانس خبری روز جمعه خود یادآور شد: « درقوانین بین‌المللی حقوق بشر، انجام تحقیقات سریع، کامل، شفاف، مستقل و بی‌طرفانه در خصوص هرگونه استفاده از زور که منجر به مرگ یا جراحت جدی شود، مورد تاکید قرار گرفته است.»

وی سپس تصریح کرد که به موجب این قوانین کلیه عوامل هر گونه اقدامِ همراه با توسل به زور که به مرگ و یا مجروح شدن انسان‌ها منجر شود باید نسبت به مسئولیت خود پاسخگو باشند.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل وکیل فلسطینی‌-فرانسوی را اخراج کرد

آمریکا از پذیرش مسئولیت ارتش اسرائیل در قتل شیرین ابوعاقله استقبال کرد

یک امام جماعت در اصفهان با سلاح گرم هدف حمله قرار گرفت