مردی که سر معاون رئیس‌ جمهور آرژانتین را با اسلحه پُر نشانه رفته‌بود، بازداشت شد

فردی با اسلحه سر کریستینا کریشنر، معاون رئیس جمهور آرژانتین را نشانه گرفت
فردی با اسلحه سر کریستینا کریشنر، معاون رئیس جمهور آرژانتین را نشانه گرفت Copyright AFP
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رئیس‌جمهور آرژانتین ساعاتی پس از این حادثه در یک نطق تلویزیونی گفت: «کریستینا زنده است فقط برای اینکه اسلحه به دلایل فنی‌ که هنوز مشخص نیستند عمل نکرده است. این اسلحه‌ ۵ گلوله داشت ولی ماشه‌اش عمل نکرد.»

آگهی

وزیر امنیت و اطلاعات آرژانتین از دستگیری دست‌کم یک نفر در ارتباط با احتمال سوقصد به جان رئیس‌ جمهوری سابق این کشور خبر داد. پنج‌شنبه عصر تصاویری از خوش‌وبش کریستینا کریشنر با جمعیت مقابل منزلش در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد فردی از فاصله‌ای نزدیک و به‌دور از چشم ماموران امنیتی با اسلحه سر معاون رئیس جمهور فعلی را نشانه می‌رود.

فرد مظنون از میان جمعیتی که در حال امضا گرفتن از خانم کریشنر بودند خود را به فاصله چند متری او می‌رساند. رئیس‌ جمهوری پیشین آرژانتین در توصیف این لحظه می‌گوید: « یک‌آن دستی با اسلحه را دیدم که از زیر شانه‌ام به‌سمتم می‌آید. البته به‌کمک افرادی که دورم بودند این فرد خلع‌ سلاح شد.» او از اعلام نام مظنون و اطلاعات بیشتر مقابل دوربین‌های تلویزیونی خودداری کرد.

برخی رسانه‌ها فرد مظنون را مردی حدودا ۳۵ ساله با اصالت برزیلی معرفی کرده‌اند.

نیروهای امنیتی حاضر در محل که در لحظه نزدیک شدن فرد مظنون به خانم کریشنر منفعل عمل کرده بودند بلافاصله او به درون خودروی پلیس در خیابان کناری منتقل کردند و دور معاون رئیس‌ جمهور حلقه امنیتی تشکیل دادند. 

آلبرتو فرناندز، رئیس‌ جمهوری آرژانتین ساعاتی پس از این حادثه در یک نطق تلویزیونی گفت: «کریستینا زنده است فقط برای اینکه اسلحه به دلایل فنی‌ که هنوز مشخص نیستند عمل نکرده است. اسلحه‌ای که ۵ گلوله داشته و ماشه‌اش عمل نکرده است.» 

رئیس دولت آرژانتین از این حادثه به‌عنوان «جدی‌ترین اتفاق» از زمان احیای دموکراسی در این کشور در سال ۱۹۸۳ یاد کرد. او اضافه کرد روز جمعه را تعطیل رسمی اعلام می‌کند تا ملت آرژانتین بتواند برای دفاع از صلح و ارزش‌های دموکراتیک با معاونش ابراز همبستگی کنند.

وزیر امنیت آرژانتین از آغاز تحقیقات پلیس و آنالیز اثرانگشت‌ و خلقیات فرد مظنون خبر داده است. اطراف ساختمان محل سکونت کریستینا کریشنر همچنان تحت کنترل پلیس است و ماموران مشغول نمونه‌برداری از «صحنه جنایت» هستند.

چند سال پیش دادگاهی در آرژانتین خانم کریشنر را به «فساد مالی» در زمان خدمت متهم کرده بود. وی همچنین در برابر دادگاهی در بوینوس‌آیرس گفته بود که در جریان پرونده انفجار مرکز یهودیان، آمیا، هیچ تلاشی به نفع مقامات عالی‌رتبه ایران نکرده است.

اننظار می‌رود خانم کریشنر وارد کارزار انتخاباتی سنا شود و پس از آن خود را برای انتخابات سال آینده ریاست جمهوری آرژانتین آماده کند. او تاکنون دو دوره رئیس‌ جمهوری بوده و در حال حاضر هم در سمت معاون رئیس‌ جمهوری در راس سیاست آرژانتین فعال است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنان ضد دیکتاتوری در آرژانتین؛ بنیانگذار جنبش «مادران روسری سفید» درگذشت

رئیس جمهوری سابق آرژانتین به «فساد مالی» در زمان خدمت متهم شد

رای دادگاه آرژانتین: ایران مسئول حملات ۳۰ سال پیش به سفارت اسرائیل و مرکز یهودیان «آمیا» است