نام گذاری سیارک «تفرشی» با الهام از نام عکاس و «ستاره‌شناس» ایرانی‌

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بابک امین تفرشی
بابک امین تفرشی   -  Copyright  Btafreshi at English Wikipedia, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons   -  

اتحادیه بین‌المللی نجوم (IAU) سیارکی را که با شماره ۲۷۶۱۶۳ شناخته شده، با الهام از نام خانوادگی ستاره‌شناس آماتور ایرانی، «تفرشی» نامگذاری کرد. 

این سیارک در سال ۲۰۰۹ و بر اساس مشاهده تصاویر آرشیوی تهیه شده رصدخانه پالومار در سال ۲۰۰۲ از سوی استفان کورتی کشف شد. 

بابک امین تفرشی (زاده ۱۳۵۷ در تهران) عکاس، روزنامه‌نگار و ستاره‌شناس آماتور ایرانی الاصل است که در سال ۲۰۰۹ برای عکاسی علمی و بنیانگذاری پروژه جهان در شب به منظور حفظ آسمان شب از آلودگی نوری به طور مشترک با «کارولین پورکو» برنده جایزه «لنارت نیلسون» شد.

آقای تفرشی که سال‌های اخیر در بوستون ایالات متحده سکونت دارد، با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود، از این که نام خانوادگی او بر روی سیارکی گذاشته شده که هیچ خطری برای نزدیک شدن به زمین ندارد، ابراز خرسندی کرد.

سیارک تفرشی هر ۵.۱ سال یک بار به دور خورشید می‌چرخد ​​و قطر آن حدود هزار و ۹۰۰ متر است. در حال حاضر، این سیارک در صورت فلکی قوس در حال حرکت است. با توجه به موقعیت فعلی آن نسبت به خورشید و زمین، با تلسکوپ‌های متوسط و با استفاده از دوربین‌های CCD قابل رصد است.