«یخ زامبی» سطح آب دریاهای زمین را دو برابر پیش‌بینی‌های گذشته بالا می‌برد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کوه‌های یخی بزرگ در شرق گرینلند
کوه‌های یخی بزرگ در شرق گرینلند   -  کپی رایت  AP Photo

نتایج مطالعه‌ای که روز دوشنبه نشان می‌دهد که افزایش سرعت ذوب شدن صفحات یخی در گرینلند سطح آب دریاها را ۲۷ سانتیمتر (۱۰.۶ اینج) بالا می‌برد، افزایش سطحی که دو برابر پیش‌بینی‌های گذشته است.

این افزایش به دلیل شکل‌گیری پدیده‌ای است که از سوی محققان «یخ زامبی» نامگذاری شده است. این گونه یخ‌ها با وجود این که هنوز به بخش‌های قطورتر و ضخیم‌تر توده‌های یخی متصل هستند ولی دیگر از سوی یخچال‌های طبیعی که با بارش کمتر برف مواجه شده‌اند، تغذیه نمی‌شوند. در واقع، یخ‌ زامبی، بخشی از توده یخی است که بر اثر گرمایش زمین در حال آب شدن است و دیگر امیدی به منجمد ماندن آن نیست. 

بر پایه این مطالعه، بیش از ۱۲۰ تریلیون تن یخ در حال حاضر محکوم به ذوب شدن هستند که اگر آب حاصل از ذوب شدن آن تنها در آبهای ایالات متحده متمرکز می‌شد، ارتفاع آن به ۱۱ متر می‌رسید. 

محققان معتقدند، اگرچه افزایش ۲۷ سانتیمتری متوسط سطح آب دریاهای کره زمین چندان زیاد به نظر نمی‌رسد ولی این افزایش تاثیر قابل توجهی بر شدت جزر و مد و طوفان‌ها خواهد گذاشت. بنابراین این افزایش ۱۰.۶ اینچی سطح آب دریاها تاثیرات اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی عظیمی به دنبال خواهد داشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

گرینلند نام ناحیه‌ای خودگردان در قلمرو پادشاهی دانمارک است که در آب‌های اقیانوس منجمد شمالی واقع شده است.