«یخ زامبی» سطح آب دریاهای زمین را دو برابر پیش‌بینی‌های گذشته بالا می‌برد

کوه‌های یخی بزرگ در شرق گرینلند
کوه‌های یخی بزرگ در شرق گرینلند Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیش از ۱۲۰ تریلیون تن یخ در حال حاضر محکوم به ذوب شدن هستند که اگر آب حاصل از ذوب شدن آن تنها در آب‌های ایالات متحده متمرکز می‌شد، ارتفاع آن به ۱۱ متر می‌رسید.

آگهی

نتایج مطالعه‌ای که روز دوشنبه نشان می‌دهد که افزایش سرعت ذوب شدن صفحات یخی در گرینلند سطح آب دریاها را ۲۷ سانتیمتر (۱۰.۶ اینج) بالا می‌برد، افزایش سطحی که دو برابر پیش‌بینی‌های گذشته است.

این افزایش به دلیل شکل‌گیری پدیده‌ای است که از سوی محققان «یخ زامبی» نامگذاری شده است. این گونه یخ‌ها با وجود این که هنوز به بخش‌های قطورتر و ضخیم‌تر توده‌های یخی متصل هستند ولی دیگر از سوی یخچال‌های طبیعی که با بارش کمتر برف مواجه شده‌اند، تغذیه نمی‌شوند. در واقع، یخ‌ زامبی، بخشی از توده یخی است که بر اثر گرمایش زمین در حال آب شدن است و دیگر امیدی به منجمد ماندن آن نیست. 

بر پایه این مطالعه، بیش از ۱۲۰ تریلیون تن یخ در حال حاضر محکوم به ذوب شدن هستند که اگر آب حاصل از ذوب شدن آن تنها در آبهای ایالات متحده متمرکز می‌شد، ارتفاع آن به ۱۱ متر می‌رسید. 

محققان معتقدند، اگرچه افزایش ۲۷ سانتیمتری متوسط سطح آب دریاهای کره زمین چندان زیاد به نظر نمی‌رسد ولی این افزایش تاثیر قابل توجهی بر شدت جزر و مد و طوفان‌ها خواهد گذاشت. بنابراین این افزایش ۱۰.۶ اینچی سطح آب دریاها تاثیرات اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی عظیمی به دنبال خواهد داشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

گرینلند نام ناحیه‌ای خودگردان در قلمرو پادشاهی دانمارک است که در آب‌های اقیانوس منجمد شمالی واقع شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سر برآوردن «ویروس زامبی» از دل خاک منجمد سیبری پس از ۴۸ هزار سال

تغییرات اقلیمی: کشف تأثیر جریان‌های آب گرم بر ذوب شدن یخ‌های قطبی

نتیجه بررسی «دی‌ان‌ای» اختاپوس‌ها: صفحه‌های یخ در قطب جنوب احتمالا زودتر از انتظار فرو می‌ریزند