کلمبیا؛ اعضای پیشین فارک از سر ناچاری به کاشت کوکا روی آورده‌اند

مزارع کوکا در کلمبیا
مزارع کوکا در کلمبیا Copyright Fernando Vergara/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Fernando Vergara/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

۶ سال از توافقنامه صلح بین دولت کلمبیا و گروه چریکی فارک می گذرد اما بسیاری از اعضای پیشین این گروه دوباره سلاح بدست گرفته اند و وارد تجارت کوکایین شده اند.

آگهی

آمارها نشان می دهد که اغلب چریک هایی که در خدمت گروه شبه نظامی فارک در کلمبیا بودند پس از صلح،  پا به دنیای کاش و برداشت کوکا و تجارت کوکایین می گذارند.

 یکی از آنها ایبر آندراده چریک پیشین گروه فارک است. 

او می گوید پس از پایان درگیریها بین شبه نظامیان فارک و دولت مرکزی و ایجاد صلح فکر نمی کرده که دوباره سلاح بدست بگیرد. او ۲۴ ساله است اما بیش از یک دهه زندگی چریکی را تجربه کرده است اما امروز تنها از تجارت کوکایین امرار معاش می کند. 

توافقنامه صلح بین گروه فارک و دولت مرکزی در سال ۲۰۱۶ به امضا رسید. این توافقنامه با عقب نشینی گروه فارک از منطقه کاتاتومبو در نزدیکی مرز ونزوئلا میسر شد. کاتاتومبر یکی از پنهاورترین مناطق جهان برای کشت برگ کوکا است. به گفته سازمان ملل متحد در مجموع ۴۰۰۸۴ هکتار از زمین های این منطقه در سال ۲۰۲۰ زیر کشت کوکایین بوده است. 

زمین‌های این منطقه همچنین برای کاشت کاکائو و قهوه و موز هم حاصلخیز است اما سودآوری ناشی از کاشت کوکا که در روندی به کوکایین تبدیل می شود در حدی است که هیچکدام از کشاورزان منطقه رغبت به کاشت این محصولات نمی کنند. 

ایبرا آندارده یکی از ۱۳ هزار عضو پیشین فارک است که نتوانسته در ۶ سال اخیر راهی قانونی و مشروع برای گذران زندگی بیابد. او از ۱۰ سالگی به عضویت فارک درآمده و می گوید کاملا از عملکرد دولتهای پیشین کلمبیا ناامید است. وی که با خبرگزاری فرانسه گفتگو می کرد گفت که یک دختر سه ساله دارد که باید از او مراقبت کند و راهی به جز تجارت کوکایین و کاشت کوکا ندارد. 

گوستاوو پترو، رئیس جمهور جدید کلمبیا که خود یک چریک قدیمی چپگراست  قول داده که در دوران ریاست جمهوری اش با آخرین گروه رسمی چریک های شناخته شده موسوم به «ای ال ان» مذاکره و توافقنامه صلح امضا کند.  

گوستاوو پترو یکی از مهم ترین دغدغه هایش را مبارزه با کارتل های مواد مخدر در کلمبیا قرارداده است و همزمان بارها طرح های روسای جمهوری پیشین کلمبیا در همکاری با ایالات متحده در راستای «نبرد علیه تولید و عرضه کنندگان کوکایین» را شکست خورده خوانده و قربانی شدن ده ها هزار تن از نظامیان و نیروهای پلیس این کشور در این عملیات های مشترک را محکوم کرده است. 

وی در یکی از تازه ترین سخنرانی هایش تاکید کرد که «دیگر نمی‌خواهد کشاورزان تولید کننده کوکا در کلمبیا، بزرگترین تولیدکننده کوکائین در جهان که عمدتاً در ایالات متحده و اروپا مصرف می‌شود، زندانی شوند.» 

گوستاوو پترو می گوید به جای «زندانی کردن کشاورزان تولیدکننده کوکا، کشورهای اروپایی و آمریکا باید با ورود کوکائین به کشورهایشان» مقابله کنند. به گفته او اگر تقاضا برای کوکایین کم شود تولید آن نیز به تبع کاهش می یابد. 

رئیس جمهوری کلمبیا همزمان طرح هایی را به پارلمان این کشور ارائه داده تا به کشاورزان کوکا کمک های مقتضی صورت پذیرد که آنها به جای همکاری با قاچاقچیان با دولت همکاری کنند.  ایبر آندراده می گوید «امیدوار است که گوستاوو پترو بتواند به ما کمک کند در غیر این صورت مجبوریم همین کارها را ادامه بدهیم.»‌  ایبر آندراده با سه چریک دیگر فارک در مزرعه ای شش هکتاری در کاتاتومبو مشغول بکار است. آنها به ازای هر ۱۰ کیلوگرم برگ کوکای برداشتی ۳ دلار درآمد دارند. 

جمعه گذشته، گوستاوو پترو از منطقه کاتاتومبو برای گفتگو با تولیدکنندگان کوکا دیدن کرد. او در این دیدار در مورد بهترین روشهای انتقال به کشاورزی قانونی و پایدار صحبت کرد. 

با وجود تلاشهای رئیس جمهوری که خود عضو پیشین یک گروه چریکی مارکسیستی شهری بوده،  کارلوس ابریل، چریک سابق عضو فارک که اکنون ۲۵ سال دارد، می گوید که قبلاً هم وعده های مشابهی را شنیده است.

ابریل به خبرگزاری فرانسه می گوید: «ما با خوشحالی وارد روند صلح شدیم، با این انتظار که کلمبیای جدید را در صلح ببینیم. در مقابل امروز از سر ناچاری به یک کشاورز کوکا تبدیل شده ایم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

به سلمانی رفتن جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کلمبیا

انفجار در یکی از معادن زغال سنگ کلمبیا جان ۷ نفر را گرفت

پلیس ترکیه از کشف سومین محموله بزرگ کوکائین در تاریخ این کشور خبر داد