Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

مقتدی صدر با استعفای آیت‌الله حائری از مرجعیت: برای همیشه‌ از سیاست کناره‌گیری می‌کنم

مقتدی صدر
مقتدی صدر Copyright Anmar Khalil/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Anmar Khalil/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از Amirbehnam MASOUMI
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی کناره‌گیری آیت‌الله حائری از مقام مرجعیت و دعوت از مقلدان برای تقلید از آیت‌الله خامنه‌ای، مقتدی صدر اعلام کرد برای همیشه از سیاست کناره‌گیری می‌کند.

آگهی

در پی استعفای آیت‌الله حائری از مقام مرجعیت تقلید مقتدی صدر، روحانی تندروی شیعه عراق روز دوشنبه اعلام کرد برای همیشه از سیاست کنار می‌رود. 

بلافاصله پس از انتشار این پیام، هزاران هوادار مقتدی صدر کاخ ریاست جمهوری در مرکز بغداد را اشغال کردند. در پی بالا گرفتن تنش‌ها، ارتش در پایتخت مقررات منع آمد و شد اعلام کرد. 

آیت‌الله حائری، روز دوشنبه با انتشار پیامی اعلام کرد به دلیل ناتوانی جسمی و بیماری از مرجعیت تقلید شیعیان انصراف می‌دهد. 

این مرجع تقلید بزرگ شیعیان عراق مقلدان و شیعیان را به تبعیت و اطاعت از علی خامنه‌ای دعوت کرده و رهبر ایران را «شایسته‌ترین فرد برای رهبری امت اسلام» توصیف کرد.

در بیانیه آیت‌الله حائری با انتقاد تلویحی از مقتدی صدر آمده است «هر کسی بخواهد با بهره‌بردن از نام دو شهید صدر میان مردم عراق اختلاف بیندازد و در حالی که فاقد درجه اجتهاد و دیگر شرایط لازم است، بخواهد رهبری شرعی را بر عهده بگیرد، از صدری‌ها نیست.»

تنها دقایقی پس از صدور این بیانیه، آقای صدر در پیامی توییتری نوشت: «تصمیم گرفتم دیگر در امور سیاسی دخالت نکنم. بنابر این کناره‌گیری خود از تمام امور سیاسی و تعطیلی تمام دفاتر [وابسته به خودم] به استثنای حرم شریف (مطهر) [پدرم محمد باقر صدر]، موزه مقدس و هیات موروثه خانواده صدر را اعلام می‌کنم.» 

رهبر ائتلاف سائرون پیش از این و در سال ۲۰۱۴ هم از سیاست کناره‌گیری کرده و مجددا با تمام قوی به میدان بازی قدرت در عراق باز گشته بود. 

عراق از بیش از یک ماه پیش و در پی استعفای تمام نمایندگان وابسته به جریان صدر از پارلمان و تحصن نامحدود هواداران، وارد یک دوران بی‌سابقه بحران سیاسی شده است. فراخوان گروه‌ها و احزاب دیگر برای مشارکت نیروهای متفاوت عضو ائتلاف سائرون برای مشارکت در روند گفت‌وگو‌های [آشتی] ملی، از سوی جریان اکثریت بی‌پاسخ ماند. نیروهای وابسته به مقتدی صدر تا امروز از درخواست انحلال پارلمان و برگزاری دوباره انتخابات زودهنگام کوتاه نیامده اند. 

مقتدی صدر که در زمان آغاز اشغال عراق از سوی ایالات متحده آمریکا یکی از مهم‌ترین مهره‌های ایران در این کشور به شمار می‌رفت، در سال‌های اخیر و در پی چند شاخه شدن جریان‌های شیعیان، به یکی از مخالفان جمهوری اسلامی تبدیل شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحولات عراق؛ مقتدی صدر حامیانش را از شرکت در تشکیل دولت آینده منع کرد

مقتدی صدر شهروندان عراق و اعضای حشد شعبی را به گسترش اعتراض‌ها فراخواند

ناآرامی‌های بغداد؛ طرفداران مقتدی صدر پارلمان عراق را برای دومین بار اشغال کردند