Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزیر دفاع طالبان: پهپادهای آمریکایی از حریم هوایی پاکستان برای حمله به افغانستان استفاده می‌کنند

عکس تزئینی از پهپاد آمریکایی
عکس تزئینی از پهپاد آمریکایی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد یعقوب، وزیر دفاع دولت موقت طالبان پاکستان را متهم کرد که به هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی اجازه داده تا از حریم هوایی‌اش برای دسترسی به افغانستان استفاده کنند.

آگهی

محمد یعقوب، وزیر دفاع دولت موقت طالبان پاکستان را متهم کرد که به هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی اجازه داده تا از حریم هوایی‌اش برای دسترسی به افغانستان استفاده کنند.

او روز یک‌شنبه ۲۸ اوت در یک کنفرانس مطبوعاتی در کابل از پاکستان خواست که اجازه ندهد پهپادهای آمریکایی از حریم هوایی این کشور عبور کرده و به خاک افغانستان حمله کنند.

اگرچه پاکستان تاکنون به این سخنان وزیر دفاع طالبان واکنشی نشان نداده است اما پس از حمله هوایی اخیر آمریکا به کابل که منجر به کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده شد، استفاده آمریکا از حریم هوایی‌اش را رد کرده بود.

آقای یعقوب ورود پهپادهای آمریکایی به حریم هوایی افغانستان را «تجاوز آشکار» نامید و گفت: «آنها (آمریکایی‌ها) با بی‌شرمی این کار را انجام می‌دهند. ما این اقدام غیرقانونی را محکوم می‌کنیم و از آمریکایی‌ها می‌خواهیم که به آن پایان دهند.»

وزیر دفاع طالبان در ادامه تأکید کرد که کشته شدن رهبر القاعده در کابل،«ادعای» آمریکایی‌ها است که موضوع تحقیق دولت امارت اسلامی است و تا زمانی که تحقیقات تکمیل نشود، جزئیات بیشتری در این زمینه قابل طرح نیست.

حمله پهپادی آمریکا به محل زندگی ایمن الظواهری در کابل، نخستین عملیات واشنگتن در خاک افغانستان از ۳۱ اوت ۲۰۲۱ است که نظامیان آمریکایی افغانستان را ترک کردند.

از زمانی‌که طالبان کابل را دوباره تصرف کردند، تنش‌های مرزی میان افغانستان و پاکستان افزایش یافته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اسلام‌آباد ادعا می‌کند که گروه‌های مسلح، حملات منظمی را از خاک افغانستان علیه پاکستان انجام می‌دهند، موضوعی که طالبان آن را رد می‌کند.

روابط میان طالبان و اسلام‌آباد پس از حملات هوایی ارتش پاکستان در شرق افغانستان در ماه آوریل که منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر شد، تیره شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنج سرباز پاکستانی در درگیری با «طالبان پاکستان» کشته شدند

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند