پنج سرباز پاکستانی در درگیری با «طالبان پاکستان» کشته شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس تزئینی است
عکس تزئینی است   -  Copyright  AP Photo

گروه «تحریک طالبان پاکستان» روز سه‌شنبه ۶ سپتامبر پس از آنکه ارتش پاکستان از کشته شدن ۵ سرباز این کشور و ۴ شبه‌نظامی وابسته به این گروه اسلامگرا در یک درگیری مسلحانه در شمال غربی پاکستان خبر داد، اسلام‌آباد را به شکستن آتش‌بس متهم کرد.

گروه «تحریک طالبان پاکستان» در ماه ژوئن اعلام کرد که برای تسهیل گفتگوهای صلح با میزبانی طالبان افغانستان، آتش‌بس با دولت اسلام‌آباد را برای مدت نامحدود تمدید کرده است اما از آن زمان تاکنون درگیری‌های منظمی میان دو طرف وجود داشته است.

ارتش پاکستان روز دوشنبه از تبادل آتش میان نظامیان پاکستان و شبه‌نظامیان در وزیرستان شمالی در نزدیکی مرز افغانستان خبر داده بود. از مناطقی مانند وزیرستان شمالی به عنوان خاستگاه طالبان پاکستان نام می‌برند.

یکی از فرماندهان گروه «تحریک طالبان پاکستان» روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرگزاری فرانسه با تأیید درگیری‌ها میان شبه‌نظامیان این گروه و ارتش پاکستان، گفت که اسلام‌آباد به تعهد خود در مورد آتش‌بس عمل نکرده است.

اما یک مقام دولتی پاکستان که طرف مذاکره با گروه «تحریک طالبان پاکستان» بوده است، آنها را به «قتل‌های هدفمند» و «افزایش تحرکات» در مناطقی از این کشور متهم کرد.

اسلام‌آباد از زمان تسلط طالبان بر کابل در سال ۲۰۲۱ همواره از حملات گروه تحریک طالبان پاکستان، به ویژه در امتداد مرزهای مشترکش با افغانستان شکایت داشته است. طالبان پاکستان و افغانستان اگرچه گروه‌های جداگانه‌ای هستند اما یک ایدئولوژی مشترک دارند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

طالبان افغانستان تأکید دارد که به شبه‌نظامیان خارجی اجازه استفاده از خاک این کشور را نخواهد داد اما برخی گزارش‌ها از حضور صدها جنگجوی طالبان پاکستانی و همچنین بسیاری از رهبران این گروه در افغانستان حکایت دارند.