Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ترامپ با نگهداری اسناد طبقه‌بندی شده چه قوانینی را ممکن است نقض کرده باشد؟

تفتیش عمارت دونالد ترامپ در میامی فلوریدا توسط اف‌بی‌آی
تفتیش عمارت دونالد ترامپ در میامی فلوریدا توسط اف‌بی‌آی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیانیه تحت سوگند پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) که به جزئیات دقیقی از تفتیش خانه دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا و کشف اسناد طبقه‌بندی شده در این خانه اشاره داشت، خطوط اصلی رسیدگی به این پرونده را مشخص می‌کند.

آگهی

بیانیه تحت سوگند پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) که به جزئیات دقیقی از تفتیش خانه دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا و کشف اسناد طبقه‌بندی شده در این خانه اشاره داشت، خطوط اصلی رسیدگی به این پرونده را مشخص می‌کند.

اف‌بی‌آی که با ارائه این بیانیه به دادگاه رسیدگی کننده به پرونده توانسته بود امکان تفتیش عمارت مار-آ-لاگوی دونالد ترامپ در میامی فلوریدا را به دست آورد، جزئیات جدیدی در مورد حجم و ماهیت اسناد کشف شده در این خانه شخصی را مطرح کرده است.

بر اساس سند اف‌بی‌آی، مقام‌های وزارت دادگستری آمریکا ماه‌ها پیش از تفتیش خانه دونالد ترامپ، نسبت به خروج اسناد طبقه‌بندی شده از کاخ سفید ابراز نگرانی کرده بودند.

اینک این سؤال مطرح می‌شود که آیا جرمی در انتقال اسناد طبقه‌بندی شده به مکانی خارج از کاخ سفید رخ داده و اگر چنین است، این جرم توسط چه فردی انجام شده است؟ البته ممکن است پاسخ به این سؤال‌ها به سرعت به دست نیاید.

یکی از مسئولان وزارت دادگستری آمریکا با تأکید بر اینکه تحقیقات در مراحل اولیه خود قرار دارد، از کار بیشتر روی این پرونده و بررسی دوباره اسنادی که پیشتر حذف شده بودند، خبر داد.

اف‌بی‌آی در حال بررسی چیست؟

اگرچه هیچ‌یک از پرونده‌های کیفری که تاکنون مطرح شده‌اند، ترامپ یا شخص دیگری را به عنوان هدف احتمالی تحقیقات مشخص نکرده است، اما حکم و بیانیه تحت سوگند ضمیمه آن از مجرمانه بودن ماهیت موضوع حکایت دارد.

وزارت دادگستری آمریکا اینک در حال بررسی موارد نقض بالقوه چندین قانون، از جمله قانون جاسوسی است که بر جمع‌آوری، جابه‌جایی و تجمیع بدون مجوز اطلاعات نظارت دارد.

تحقیقات جنایی درباره جابه‌جایی و تجمیع بدون مجوز اسناد طبقه‌بندی شده در مکانی خارج از کاخ سفید در ژانویه ۲۰۲۱ آغاز شد.

بنا به این گزارش، در میان ۱۵ کارتن سند کشف شده از خانه ترامپ در میامی، ۱۸۴ سند مهر طبقه‌بندی داشتند. بر اساس اعلام اف‌بی‌آی، برخی از این اسناد حاوی اطلاعاتی از منابع انسانی بسیار حساس هستند.

اف‌بی‌آی ماه‌ها به بررسی چگونگی راه‌یابی این اسناد از کاخ سفید به عمارت مار-آ-لاگوی دونالد ترامپ در میامی فلوریدا و همچنین احتمال وجود اسناد دیگر در این مکان پرداخته است.

این سازمان همچنین تلاش کرده است تا فرد یا افرادی را شناسایی کند که ممکن است اطلاعات طبقه‌بندی شده را بدون مجوز حذف یا نگهداری کرده باشند. بنا به گزارش‌ها، اف‌بی‌آی تاکنون همه «همدستان مجرم احتمالی» را شناسایی نکرده است.

احکام بازرسی چگونه دریافت می‌شوند؟

بر اساس قوانین آمریکا، ماموران اف‌بی‌آی برای دریافت حکم بازرسی از مکانی باید قاضی را متقاعد کنند که شواهدی دال بر جرم در آن مکان وجود دارد. البته احکام بازرسی پیش درآمدهای خودکار برای تعقیب کیفری نیستند.

در سال‌های گذشته یک پیمانکار دولتی که شمار زیادی از اسناد مهم را در خانه خود در مریلند تجمیع کرده بود بر اساس یکی از قوانین مربوط به سوء استفاده از اطلاعات ملی به ۹ سال زندان محکوم شد.

مریک گارلند، دادستان کل آمریکا پیشتر در پاسخ به سوالی درباره تحقیق جداگانه از دونالد ترامپ درباره شورش ۶ ژانویه ۲۰۲۱ در ساختمان کنگره، گفته بود که هیچ شخصی بالاتر از قانون نیست.

ترامپ درباره چه چیزی بحث کرده است؟

آقای ترامپ که به نظر می‌رسد از تحقیقات خشمگین شده است، روز جمعه در بیانیه‌ای گفت که او و نمایندگانش با وزارت دادگستری همکاری کرده‌اند.

این ادعای ترامپ با موارد مطرح شده در بیانیه تحت سوگند اف‌بی‌آی در تضاد است که در آن به هشدارهای این سازمان مبنی بر اینکه اسناد منتقل شده از کاخ سفید در مکانی ناامن نگهداری می‌شوند، اشاره می‌کند.

این سند به نامه‌ ۲۵ مه وکیل آقای ترامپ به رئیس ضد جاسوسی وزارت دادگستری آمریکا اشاره می‌کند که در آن به قدرت اجرایی گسترده رئیس جمهور تأکید کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی

وکیل آقای ترامپ در این نامه بدون اینکه بگوید موکلش از اختیارات مطلق خود برای در اختیار داشتن اسناد طبقه‌بندی شده استفاده کرده، نوشته است که قانون اولیه حاکم بر سوء استفاده از اطلاعات طبقه‌بندی شده برای رئیس جمهور اعمال نمی‌شود.

دولت بایدن چه گفته است؟

کاخ سفید در حال حاضر به طور قابل توجهی در مورد این تحقیقات محتاطانه عمل کرده است و مقام‌های دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مکرراً گفته‌اند که به وزارت دادگستری اجازه می‌دهند تا کار خود را انجام دهد.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دولت در مورد اسناد حساس در عمارت مار-آ-لاگوی، ارزیابی خسارت انجام خواهد داد یا خیر، گفت که او نمی‌خواهد از اف‌بی‌آی پیشی بگیرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه این ایده که «ترامپ می‌توانست به سادگی تمام اسنادی را که در اختیار دارد از حالت طبقه‌بندی خارج کند»، به سخره گرفت و گفت: «فقط می‌خواهم بدانید که من همه چیز را در جهان از حالت طبقه‌بندی خارج کرده‌ام. من رئیس جمهور هستم و می‌توانم هر کاری انجام دهم.»

او سپس گفت که به وزارت دادگستری اجازه می‌دهد تا این ماموریت را خودشان اداره کنند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ از پاسخ به پرسش‌های دادستان کل نیویورک سر باز زد

تلاش بایدن و متحدانش برای جذب رای دهندگان زن جمهوریخواه در حومه شهرها

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد