بازگشت به واشنگتن؛ ترامپ به طور تلویحی از شرکت در انتخابات ۲۰۲۴ سخن گفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا   -  Copyright  AP Photo

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا روز سه‌شنبه در جریان اولین سفرش به واشنگتن، پایتخت ایالات متحده از زمان ترک قدرت به طور تلویحی از احتمال بازگشتش به کاخ سفید سخن گفت.  

او برای ایراد سخنرانی در انستیتوی «سیاستِ اول آمریکا» حضور یافته بود تا نظراتش درباره برنامه جمهوریخواهان در صورت بازگشت به قدرت در سال ۲۰۲۴ را بیان کند. دونالد ترامپ در این سخنرانی یک ساعت و نیمه به طور خاص بر روی دو موضوع مورد علاقه‌اش یعنی مقابله با مهاجرت غیرقانونی و مبارزه با جرم و جنایت متمرکز شده بود.  

وی همچنین از جو بایدن، رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا به گفته او «ایالات متحده را به زانو در آورده» است انتقاد کرد. دونالد ترامپ پس از طرح انتقادهایی تند از وضعیت کنونی آمریکا اظهار داشت: «ماجرا با اتمامش فاصله زیادی دارد و ما برای بازگشتی شگفت‌انگیز آماده می‌شویم، گزینه دیگری نداریم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دونالد ترامپ، ۷۶ ساله در ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ حاضر به شرکت در مراسم تحلیف جو بایدن نشد و همچنان نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ را مشروع نمی‌ٔداند. سفر رئیس‌جمهوری سابق آمریکا به واشنگتن در حالی صورت گرفت که توجه عمومی طی هفته‌های گذشته بر روی جلسات کمیته تحقیق کنگره درباره حوادث روز شش ژانویه ۲۰۲۱ متمرکز شده بود. 

صدها تن از هواداران دونالد ترامپ در آن روز با هدف جلوگیری از تائید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری به ساختمان کنگره آمریکا حمله کردند. 

مریک گارلند، وزیر دادگستری آمریکا احتمال تعقیب قضایی دونالد ترامپ به دلیل نقش وی در حوادث روز شش ژانویه ۲۰۲۱ را منتفی ندانسته است. 

با این حال احتمال تشکیل پرونده قضایی تنها مانع پیش‌روی دونالد ترامپ برای بازگشت به قدرت و شرکت در انتخابات سال ۲۰۲۴ نخواهد بود. رئیس‌جمهوری سابق آمریکا ممکن است در رقابت مقدماتی حزب جمهریخواه مجبور به رقابت با مایک پنس، معاون خود در دوران حضور در کاخ سفید و چهره‌های دیگری همچون رون دوسانتیس، فرماندار فلوریدا یا نیکی هیلی، نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل بشود. 

نتیجه یک نظرسنجی اخیرا نشان داده بود که نزدیک به نیمی از رای‌دهندگان در رقابت مقدماتی حزب جمهوریخواه به دنبال انتخاب نامزدی به جز دونالد ترامپ برای انتخابات سال ۲۰۲۴ هستند. 

انستیتوی «سیاستِ اول آمریکا» اندیشکده‌ای نزدیک به دونالد ترامپ و متحدان چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری آمریکا است.