هدف آمریکا از حملات به شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در سوریه چیست؟

نیروهای آمریکایی در شمال شرق سوریه
نیروهای آمریکایی در شمال شرق سوریه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ارتش ایالات متحده آمریکا پنجشنبه ۲۵ اوت (۳ شهریور) اعلام کرد برای دومین روز متوالی به مواضع شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در شمال شرق سوریه حمله کرده است. پنتاگون می‌گوید هدف از این حملات «ارسال پیامی به تهران» است.

آگهی

ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، پنجشنبه ۲۵ اوت (۳ شهریور) اعلام کرد برای دومین روز متوالی به مواضع شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در شمال شرق سوریه حمله کرده است.

پنتاگون می‌گوید هدف از این حملات «ارسال پیامی به تهران» است.

کالین کال، معاون سیاسی وزیر دفاع آمریکا، در این خصوص به خبرنگاران گفت که حملات هوایی ایالات متحده به تأسیسات مورد استفاده شبه‌نظامیان تحت حمایت سپاه پاسداران نشان می‌دهد که «ایالات متحده در دفاع از خود در برابر تهاجم ایران و نیروهای تحت حمایت ایران تردید نخواهد کرد.»

او افزود تصمیم آمریکا برای انجام این حملات بر این واقعیت استوار است که پس از بررسی قطعات لاشه پهپادهای به کار رفته در حمله شبه‌نظامیان به پایگاه نیروهای آمریکایی در التنف در روز ۱۵ اوت، مقامات ایالات متحده متوجه شده‌اند که «ایران در این عملیات دخیل بوده است».

دیده بان حقوق بشر سوریه و پایگاه خبری «دیرالزور ۲۴»، که منابع محلی برای اخبار جنگ در سوریه به شمار می‌روند، می‌گویند حملات هوایی ایالات متحده کمپ «عیاش» را هدف قرار داده است که توسط گروه فاطمیون متشکل از جنگجویان شیعه از افغانستان و اعزامی سپاه پاسداران اداره می‌شود. وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته است که گروه فاطمیون نبردهای متعددی را در سوریه انجام داده و توسط افراد نخبه نیروی قدس سپاه پاسداران ایران هدایت می‌شود.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه در این حمله دستکم شش شبه‌نظامی سوری و خارجی کشته شدند، در حالی که دیرالزور ۲۴ خبر از کشته شدن ۱۰ نفر می‌دهد. دیرالزور استانی استراتژیک در مرز عراق و دارای میادین نفتی است. گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران و نیروهای سوری این منطقه را کنترل می‌کنند و اغلب در حملات قبلی هدف هواپیماهای جنگی اسرائیل بوده‌اند.

در ایران ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه با صدور بیانیه‌ای حمله آمریکا را محکوم کرد، هرچند همزمان هرگونه ادعایی درباره ارتباط ایران با گروه‌های هدف قرار گرفته را نادرست خواند. ایران معمولا به طور رسمی اتهام مسلح کردن گروه‌های شبه‌نظامی را، که نیروهای آمریکایی در منطقه را هدف قرار می‌دهند، رد می‌کند. با این حال ارتباط این گروه‌ها با ایران امری نیست که بر کسی پوشیده باشد.

تنش‌های نظامی میان ایران و آمریکا در حالی طی روزهای اخیر بالا گرفته است که تهران و واشنگتن به شدت درگیر نهایی کردن پرونده احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام هستند. مقامات آمریکایی می‌گویند پرونده هسته‌ای از پرونده فعالیت‌های منطقه‌ای ایران جدا است و نباید این دو مسئله را به هم مربوط دانست.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کالین کال در این باره گفت: «توافق هسته‌ای به هر نتیجه‌ای که ختم شود، ربطی به تهدیدهایی که علیه افراد ما در منطقه یا جاهای دیگر انجام می‌دهند و عزم و تمایل ما برای دفاع از خودمان نخواهد داشت و من فکر می‌کنم حملات دیشب یک پیام کاملاً واضح به ایرانی‌ها بود که این چیزها را با هم مخلوط نکنند.»

وی اضافه کرد که حمله هماهنگ شبه‌نظامیان به دو تأسیسات ایالات متحده در پایگاه التنف در این ماه به این نگرانی دامن می‌زند که «ایران قصد دارد این کار را بیشتر انجام دهد و ما می‌خواستیم این تصور را از ذهن آن‌ها پاک کنیم که انجام بیشتر چنین تحرکاتی ایده خوبی است.»

آقای کال گفت که ایالات متحده در ابتدا ۱۱ هدف در این محل شناسایی کرده بود ولی در نهایت به ۹ هدف حمله کرد، چرا که شواهدی وجود داشت که ممکن است افرادی در نزدیکی دو مکان وجود داشته باشند و هدف این بود که تلفات وارد نشود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: حملات روسیه در ادلب هفت کشته برجای گذاشت

مذاکرات احیای برجام؛ آمریکا می‌گوید ایران «امتیازاتی داده است»

گزارش حقوق بشری وزارت خارجه آمریکا: نقض حقوق بشر در ایران و چند کشور جهان رو به افزایش است