بارندگی‌های فصلی جان بیش از هزار نفر را در پاکستان و افغانستان گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ویرانی‌های سیل در ولایت لوگر افغانستان
ویرانی‌های سیل در ولایت لوگر افغانستان   -   کپی رایت  Shafiullah Zwak/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.

بارندگی‌های موسمی  فصل تابستان باعث مرگ بیش از هزار نفر در پاکستان و افغانستان شده است. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان روز پنجشنبه اعلام کرد که بارندگی‌های شدید یک ماه گذشته جان ۱۸۲ نفر را گرفته و ۲۵۰ زخمی بر جای گذاشته است. 

به گفته این مقام دولت طالبان بارش شدید باران و سیلاب‌های ناشی از آن بیش از ۳ هزار خانه را ویران و به زمین‌های کشاورزی و بهایم به ویژه در مناطق شرقی کشور، خسارات هنگفتی وارد کرده است. 

رگبارهای تابستانی تقریبا هر سال، به‌ویژه در مناطق دورافتاده روستایی ده‌ها کشته بر جا می‌گذارد. ذبیح‌الله مجاهد تغییرات اقلیمی، مدیریت بد زیرساخت‌ها از سوی حکومت پیشین و خشکسالی‌های طولانی سال‌های قبل را دلیل افزایش تلفات و خسارات بارندگی‌های امسال توصیف کرد.

از زمان بازگشت طالبان به قدرت در سال گذشته کمک‌های بین‌المللی به این کشور به‌شدت محدود شده است. ذبیح‌الله مجاهد می‌گوید امارت اسلامی در صورت وقوع دوباره سیل امکان کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان را ندارد. 

بیش از ۱۰۰۰ نفر قربانی باران‌های فصلی در پاکستان شدند

رسانه‌های محلی پاکستان روز پنجشنبه از ادامه بارش باران و جاری شدن سیل در بسیاری از مناطق این کشور، به‌ویژه ایالت‌های سند و بلوچستان خبر می‌دهند. 

دولت پاکستان شمار قربانیان را دست‌کم ۹۳۸ نفر برآورد کرده است. براساس آمارهای رسمی میلیون‌ها نفر هم در سراسر کشور به دلیل رگبارهای شدید و سیلاب ناشی از آن آواره شده‌اند.