Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بدترین خشکسالی پنج قرن اخیر در اروپا؛ گرمای غیرمعمول «تا ماه نوامبر» ادامه دارد

A view of the peninsula of Sirmione, Italy
A view of the peninsula of Sirmione, Italy Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان می‌گویند اگرچه بارندگی‌های اخیر احتمالا به کاهش شرایط خشکسالی در برخی مناطق کمک می‌کند، اما از آنجا که این بارندگی‌ها در بسیاری از مناطق با طوفان همراه بوده، خسارات دیگری را به بار آورده است.

آگهی

آخرین گزارش «رصدخانه خشکسالی اروپا» (EDO) حاکی از آن است که نزدیک به نیمی از خاک اتحادیه اروپا (۴۷ درصد) بطور قابل توجهی «به وضعیت هشدار خشکسالی نزدیک شده» و به دلیل بارش کمتر از حد معمول باران در ماه‌های ژوئیه و اوت، رطوبت خاک در این مناطق به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

اگر این مناطق را به سرزمین‌هایی اضافه کنیم (۱۷ درصد) که پیش از این «وضعیت هشدار خشکسالی در آنجا تایید شده»، آنگاه می‌توان گفت که دو سوم از کل قلمرو اتحادیه اروپا اکنون تحت نوعی هشدار خشکسالی قرار دارد.

مناطق مرکزی و جنوبی پرتغال همچنین تمام کشور اسپانیا، جنوب فرانسه، مرکز ایتالیا، جنوب آلمان و مناطق وسیعی از بریتانیا، اسلواکی، مجارستان، رومانی و مولداوی بیشترین تاثیر را از این خشکسالی داشته‌اند.

خشکی رودخانه‌ها؛ اختلال در فعالیت‌های ترانزیت و نیروگاه‌ها

در مرز سوئیس و فرانسه، دریاچه «برنتس» که ۱۲ هزار سال از عمر آن می‌گذرد و ۱۸ متر عمق دارد، تقریبا بطور کامل خشک شده و تنها باریکۀ آبی از آن باقی مانده و بستر آن را گیاهان سبز پوشانده است.

گرمای شدید هوا نه تنها سطح آب رودخانه‌ها و دریاچه‌ها را کاهش داده، بلکه گرم شدن آب باعث شده که در کشورهایی همچون فرانسه و ایتالیا نتوان از این آب برای تامین انرژی نیروگاه‌های برق آبی یا خنک کردن نیروگاه‌های هسته‌ای استفاده کرد.

افت سطح آب نگرانی‌های تجاری نیز به همراه داشته است زیرا اکنون دیگر در بخش‌هایی از رودخانه راین، کشتی‌های باری قادر به حرکت و ترانزیت کالا یا محموله‌های ذغال سنگ نیستند.

گرمای شدید و افت قابل توجه سطح آب در بسیاری از رودخانه‌های این اتحادیه حتی باعث شده است که بقایای شماری از کشتی‌های غرق‌شده، ساختمان‌ها یا مهمات منفجر نشدۀ دوران جنگ جهانی دوم که در اعماق این آبراهه‌ها دفن شده بودند، آشکار شوند.

خسارات بخش کشاورزی

پیش‌بینی می‌شود که امسال کشاورزان نیز آسیب زیادی ببیند و بر همین اساس یوهانس باهرکه، سخنگوی کمیسیون اروپا نسبت به تاثیر منفی «شرایط آب و هوایی فوق‌العاده گرم و خشک» در بخش‌های وسیعی از اروپا بر برداشت محصولات تابستانی، ابراز نگرانی کرده است.

گزارش‌های اولیه از خسارات وارد شده به بخش‌های کشاورزی حاکی از آن است که امسال در سطح اتحادیه اروپا میزان برداشت ذرت ۸.۶ درصد، آفتابگردان ۵.۵ درصد و سویا ۹.۶ درصد کمتر از برداشت معمول در سال‌های گذشته بوده است. پیش‌بینی می‌شود که درمجموع نیز برداشت محصول ذرت ۱۶ درصد و سویا و آفتابگردان به ترتیب ۱۵ و ۱۲ درصد کمتر از میانگین پنج سال گذشته باشد.

یوهانس باهرکه با استناد به این گزارش اعلام کرد: «این احتمالاً بدترین خشکسالی اروپا در چند قرن اخیر است... بر اساس یافته‌های دانشمندان، امسال در منطقۀ غربی مدیترانه تا ماه نوامبر هوا همچنان گرمتر و خشک‌تر از حد معمول باقی خواهد ماند و به نظر می‌رسد خشکسالی کنونی بدترین خشکسالی در دست‌کم ۵۰۰ سال گذشته باشد.»

دانشمندان می‌گویند اگرچه بارندگی‌های اخیر احتمالا به کاهش شرایط خشکسالی در برخی مناطق کمک می‌کند، اما از آنجا که این بارندگی‌ها در بسیاری از مناطق با طوفان همراه بوده، خسارات دیگری را به بار آورده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تابستان گرم ۲۰۲۲ جان دست‌کم ۱۵ هزار نفر را در اروپا گرفته است

گرمای «استثنایی» در اروپا؛ پیش‌بینی دمای هوای ۴۶ درجه سانتیگراد در اسپانیا

اتحادیه اروپا طرح تخصیص سود دارایی‌های مسدود شده روسیه به دفاع از اوکراین را تصویب کرد