Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عفو بین‌الملل: ایران حملات بی‌رحمانه علیه اقلیت ستمدیده بهایی را متوقف کند

مرکز مذهبی بهاییان در شیلی
مرکز مذهبی بهاییان در شیلی Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای نسبت به افزایش سرکوب اقلیت دینی بهایی در ایران هشدار داد و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست تا فورا به این «روند بی‌رحمانه» پایان دهند.

آگهی

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای نسبت به افزایش سرکوب اقلیت دینی بهایی در ایران هشدار داد و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست تا فورا به این «روند بی‌رحمانه» پایان دهند. 

در بیانیه عفو بین‌الملل آمده است: «از روز ۳۱ ژوئیه (۹ مرداد) ماموران وزارت اطلاعات ایران به املاک ده‌ها بهایی حمله و دست‌کم ۳۰ نفر از اعضای این اقلیت را به‌خاطر اعتقادات دینی‌یشان در شهرهای مختلف بازداشت کرده اند. به‌علاوه شمار بسیاری بیشتری بازجویی و تعدادی هم مجبور به بستن مچبند الکترونیکی شده‌اند.»

در هفته‌های گذشته سازمان‌های مدافع حقوق بشر در ایران و جهان و همچنین سازمان ملل متحد، گزارش‌ها درباره تشدید برخورد با اعضای جامعه بهایی در ایران و بازداشت گسترده و تخریب خانه‌های اعضای این اقلیت را تائید کردند. 

در بخش دیگری از بیانیه سازمان عفو بین‌الملل آمده است: « روز اول اوت (۱۰ مرداد) وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد بازداشت‌شدگان اعضای حزب جاسوس بهایی بودند.»

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اقلیت‌های دینی به رسمیت شناخته شده را محدود کرده و دین/آئین بهایی جایی در میان این مذاهب ندارد. با وجود آنکه همین قانون می‌گوید: « دولت جمهوری اسلامی ایران و مسلمانان موظفند نسبت به افراد غیرمسلمان با اخلاق حسنه و قسط و عدل اسلامی عمل نمایند و حقوق انسانی آنان را رعایت كنند. این اصل در حق كسانی اعتبار دارد كه بر ضد اسلام و جمهوری اسلامی ایران توطئه و اقدام نكنند.» اما اقلیت بهایی در چهار دهه گذشته به‌عنوان یک «جریان سیاسی معاند» یا «جاسوس دشمنان بیگانه» همواره با شدت و ضعف در معرض سرکوب بوده است. 

هبه مورایف، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل درباره این گزارش گفت: «حمله ناجوانمرادانه به اقلیت دینی بهایی یک نمونه آشکار از سرکوب این جامعه آرام/صلح‌آمیز از سوی مقام‌های ایرانی در دهه‌های اخیر است. بهایی‌های ایران نمی‌توانند در خانه‌های خودشان آرامش داشته باشند یا آزادانه مناسک مذهبی خود را به جای آورند.» 

جامعه جهانی بهایی می‌گوید با احتساب بازداشت‌های اخیر، شمار زندانی عقیدتی بهایی در ایران به ۶۸ نفر رسید. بنا بر آخرین داده‌های سازمان ملل بیش از ۱۰۰۰ بهایی در ایران در خطر بازداشت و حبس قرار دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حجاب و درد و درمان در ایران؛ وزارت بهداشت برای بیماران مقنعه و زیرشلواری مخصوص دوخت

جامعه جهانی بهائیان: ماموران حکومتی کشتزار‌های شهروندان بهائی در مازندران را تخریب کردند

چهار برنده زن جایزه نوبل صلح خواستار فشار جامعه جهانی برای توقف اعدام‌ها در ایران شدند