Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جامعه جهانی بهایی: ۲۰۰ مامور خانه بهاییان در روستای روشن‌کوه مازندران را تخریب کردند

تخریب خانه‌های بهاییان
تخریب خانه‌های بهاییان Copyright عکس از ویدئو گرفته شده است
Copyright عکس از ویدئو گرفته شده است
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جامعه جهانی بهایی مستقر در ژنو در بیانیه‌ای به تاریخ ۲ اوت (۱۱ مرداد) اعلام کرد که دو روز پس از حمله به بهائیان در سراسر ایران، حدود ۲۰۰ مامور حکومتی و مسئول محلی روستای روشن‌کوه در استان مازندران را محاصره کردند و در حال تخریب خانه‌های بهائیان با بولدوزر هستند.

آگهی

طبق گزارش‌ها و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی خانه «شماری از بهائیان» در روستای روشن‌کوه ساری تخریب شد.

جامعه جهانی بهایی مستقر در ژنو در بیانیه‌ای به تاریخ ۲ اوت (۱۱ مرداد) اعلام کرد که دو روز پس از حمله به بهائیان در سراسر ایران، حدود ۲۰۰ مامور حکومتی و مسئول محلی، روستای روشن‌کوه در استان مازندران را محاصره کردند و در حال تخریب خانه‌های بهائیان با بولدوزر هستند. این نهاد تاکید کرد که اغلب ساکنان این روستا بهایی هستند.

طبق این اطلاعیه، جاده‌های ورودی و خروجی روستا بسته شده است و افرادی که سعی داشتند مانع ورود ماموران شوند بازداشت شده است.

این نهاد تصریح کرد که ماموران موبایل‌های حاضران را جمع‌‌ و فیلمبرداری را ممنوع کرده‌اند. طبق این اطلاعیه چهار خانه در حال ساخت تخریب شده‌اند.

جامعه جهانی بهایی تاکید کرد که مقامات در حال نصب حصارهای فلزی بزرگ اطراف خانه‌ها هستند تا دسترسی بهائیان به خانه‌هایشان مسدود شود.

طبق یکی از این ویدئوها که در فاصله دور و به صورت مخفیانه گرفته شده است؛ جرثقیلی در حال تخریب یک خانه است.

با این حال در موضعی مبهم ناصر اکبرزاده، نماینده ویژه استاندار مازندران امروز مدعی شد که ۲۰ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی از چنگال سودجویان در روستای روشن‌کوه ساری بازپس گرفته شده است. وی گفت: «با دستور مقامات قضایی هشت پرونده برای تخریب خانه‌های مسکونی که به عرصه‌های منابع طبیعی و کشاورزی تصرف کرده بودند اجرایی شد.»

ده‌ها بهایی در شهرهای مختلف ایران در روز یکشنبه گذشته بازداشت شدند. در میان بازداشت شده‌ها نام افرادی مانند مهوش ثابت شهریاری و فریبا کمال‌آبادی که پیش از این سابقه بازداشت و تحمل زندان‌های طولانی مدت را داشتند دیده می‌شود.

وزارت اطلاعات ایران یک روز پس از بازداشت این افراد مدعی شد که اتهام آن‌ها «جاسوسی برای اسرائیل» است.

در بیانیه وزارت اطلاعات گفته شده است که این افراد با نهادی معروف به «بیت‌العدل» در ارتباط تشکیلاتی بودند. بیت‌العدل اعظم شورای بین‌المللی آئین بهائی است که در شهر حیفای اسرائیل واقع شده است. 

وزارت اطلاعات ایران مدعی شد که افراد بازداشت شده که آن‌ها را با نام «هسته مرکزی حزب جاسوس بهائیت» توصیف کرده است مأموریت‌های تبلیغ گسترده‌ آموزه‌های استعمار ساخته‌ بهاییت و نفوذ در محیط‌های آموزشی در سطوح مختلف و به‌طور خاص مهدکودک‌های سراسر کشور را محوّل کرده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنج سال زندان برای یک شهروند بهایی به‌دلیل برگزاری کلاس‌های هنری

واکنش‌ها به دیدار فائزه هاشمی با یکی از رهبران جامعه بهایی ایران

بازداشت‌ها و فشارهای زودهنگام پسا انتخابات؛ آیا پزشکیان اراده و توان نجات زندانیان سیاسی را دارد؟