ایران: اختلال رفع شد، اینستاگرام و واتس‌اپ به حال عادی برگشتند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اختلال در اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران
اختلال در اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران   -   کپی رایت  CANVA PRO

در حالی که برخی از کارشناسان حوزه اینترنت از روز گذشته نسبت به کند شدن برخی از پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و پیام‌رسان واتس‌اپ در ایران ابراز نگرانی کردند، شرکت ارتباطات زیرساخت این مشکل را ناشی از اختلال مسیرهای ارتباطی شمال ایران عنوان کرد.

این نهاد تصریح کرد که «اختلال مسیرهای ارتباطی شمال کشور که منجر به ایجاد مشکل در تامین ترافیک برخی پلتفرم‌های خارجی شده بود، حل شد.»

شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران مخصوصا اینستاگرام روز گذشته اعلام کردند که در بارگذاری تصاویر و ویدئوها دچار مشکل شده‌اند. برخی از کاربران واتس‌اپ نیز گفتند که در تماس صوتی یا تصویری مشکل داشته‌اند.

شرکت ارتباطات زیرساخت امروز سه‌شنبه گفت: «روز گذشته برخی از لینک‌های ارتباطی شمالی کشور از مبدا کشورهای همسایه برای ساعاتی دچار اختلال شد که این اختلال باعث ایجاد مشکل در تامین ترافیک برخی پلتفرم‌های خارجی شده بود. این مساله با جایگزینی ظرفیت‌های پشتیبان در ساعات پایانی شب گذشته مرتفع شد.»

با این حال روز گذشته مهدی رزمی، کارشناس حوزه آی‌تی به سایت انتخاب گفت: «وزارت ارتباطات روی فضای مجازی و یک سری پروتکل‌هایی مثل HTPS دارد اثر می‌گذارد و اینطور که از شواهد پیداست، روی پهنای باند بین‌الملل هم دارند تفاوت قائل می‌شوند.»

وی افزود: «با توجه به شواهدی که درخصوص موضوعات زیر ساختی در حال اثر گذاشتن است، به نظر می‌آید که به صورت ناگفته و نانوشته یک سری تغییراتی در حال ایجاد شدن است.»