اتحادیه اروپا می‌گوید «به طور خاص» نگران وضعیت زنان افغان است

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از وضعیت زنان افغانستان
ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از وضعیت زنان افغانستان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که زنان افغانستان «به طور سازمان‌یافته» شاهد از دست رفتن آزادی‌ها، حقوق و دسترسی‌شان به خدماتی اساسی مانند آموزش هستند.

آگهی

اتحادیه اروپا روز یکشنبه اعلام کرد که «به طور خاص» نگران وضعیت زنان و دختران در افغانستان است.

نیروهای طالبان روز شنبه برای متفرق کردن زنان تظاهرکننده در کابل مجبور به شلیک تیرهوایی شدند. این تظاهرات در آستانه اولین سالگرد سقوط کابل به دست طالبان برگزار شد. 

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که زنان افغانستان «به طور سازمان‌یافته» شاهد از دست رفتن آزادی‌ها، حقوق و دسترسی‌شان به خدماتی اساسی مانند آموزش هستند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی در ادامه بیانیه خود تاکید کرده است که از نظر اتحادیه اروپا افغانستان باید به معاهدات بین‌المللی امضاء شده از سوی این کشور پایبند باشد. به گفته مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هرگونه کمک بشردوستانه به افغانستان مشروط به پایبندی طالبان به اصول اولیه حقوق بشر از جمله «حقوق زنان و دختران، کودکان و اقلیت‌ها» است. 

جوزپ بول همچنین افزود که افغانستان نباید به «تهدیدی» برای امنیت یک کشور دیگر تبدیل شود. این در حالی است که ایمن الظواهری، رهبر گروه القاعده دو هفته پیش در حمله پهپادی آمریکا به ساختمانی در کابل کشته شد. واشنگتن در همین راستا طالبان را به نقض توافق دوحه متهم کرده است. 

طالبان طی یک سال گذشته محدودیت‌های زیادی را برای زنان و دختران افغانستان ایجاد کرده است. با وجود گذشت یک سال از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان هیچ کدام از کشورهای جهان حاکمیت این گروه بر افغانستان را به رسمیت نشناخته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدارس بسته دختران افغانستان؛ دین یا فرهنگ؟

فعالیت مدارس زیرزمینی در افغانستان؛ طالبان: فرهنگ افغان‌ها نسبت به بیرون رفتن دختران حساس است

افغانستان؛ هشدار سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق زنان