براندازان و اصولگرایان ایران میرحسین موسوی را به «طرفداری از خمینی» و «داعش» متهم کردند

میرحسین موسوی
میرحسین موسوی Copyright شبکه های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نوشتار جدید ميرحسين موسوی که بیش از یک دهه است در حبس خانگی قرار دارد درباره احتمال «موروثی» شدن رهبری در ایران، سرکوب اعتراضات سال ۱۳۸۸ و همچنین سیاست‌های منطقه‌ای تهران با واکنش‌های اولیه متفاوتی روبه رو شده است.

آگهی

نوشتار جدید ميرحسين موسوی که بیش از یک دهه است در حبس خانگی قرار دارد درباره احتمال «موروثی» شدن رهبری در ایران، سرکوب اعتراضات سال ۱۳۸۸ و همچنین سیاست‌های منطقه‌ای تهران با واکنش‌های اولیه متفاوتی روبه رو شده است.

رسانه‌های حکومتی ایران که از آقای موسوی به عنوان «یکی از سران فتنه» نام می‌برند، بیشتر به بخش‌هایی از نوشته او پرداختند که درباره سیاست منطقه‌ای تهران و سرکوب اعتراضات سال ۱۳۸۸ ایران است.

دفاع رئیسی از سیاست منطقه‌ای ایران

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران هم روز چهارشنبه بدون نام بردن از آقای موسوی با دفاع از سیاست منطقه‌ای تهران، گفت: «شهدای مدافع حرم، پاسداران حریم اسلام هستند که در مظلومیت، جانانه از ارزش‌ها دفاع کردند و به شهادت رسیدند.»

مسئولان دولتی ایران از عنوان «مدافعان حرم» برای نیروهایی استفاده می‌کنند که از طرف این کشور به سوریه اعزام شده‌اند.

آقای موسوی در نوشته جدید خود سیاست‌های منطقه‌ای ایران را «کجروی» توصیف کرده است و با انتقاد از سیاست‌های ایران در سوریه، شرایط این کشور را «غم‌نامه‌ای» خوانده بود که ادامه دارد.

او در ادامه نوشته بود: «دفاع از حرم که به معنای حراست از قلب مومن در مقابل کمترین گرایش به ستمگران است، به خون ریختن در سرزمین‌های بیگانه برای تحکیم پایه‌های رژیمی کودک‌کش اطلاق می‌شود.»

اما آقای رئیسی با تجلیل از قاسم سلیمانی و حسین همدانی، گفت: «شهدای مدافع حرم علاوه بر پاسداری از حریم اهل بیت (ع)، از امنیت و اقتدار کشور نیز دفاع کردند و همه کسانی که دلسوز ایران و اسلام اند، قدردان این مجاهدت‌ها هستند.»

بنا به گزارش‌ها، حسین همدانی، یکی از فرماندهان ارشد سپاه که در سوریه کشته شد، نقش مهمی در سرکوب معترضان در سال ۱۳۸۸ داشته است.

از همین رو آقای موسوی در تحلیل آنچه که در اعتراضات سال ۱۳۸۸ در ایران رخ داد، به «استخدام اوباش بد‌سیرت برای قمه‌کش کردن جوانان مردم که بصیرت نام گرفت» اشاره کرده و نوشته بود: «سزای آن سردار بی‌افتخاری که به این جنایت اعتراف و مباهات کرد چه بود، جز آنکه جانش در غربت به قربانی مستبدی دیگر تلف شود.»

از همین رو رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران و رهبر ایران درنخستین واکنش به متن آقای موسوی، او را به «حمایت از داعش و اسرائیل» و «توهین به رهبری و شهدای مقاومت اسلامی» متهم کردند.

پخش مستند «مزد اخلاص»

تلویزیون ایران هم اعلام کرد که مستند «مزد اخلاص» را که روایت حضور علی خامنه‌ای در منزل حسین همدانی پس از کشته شدن او است، پخش می‌کند.

روزنامه کیهان به مدیر مسئولی حسین شریعتمداری که منصوب رهبر ایران است، در انتقاد از آقای موسوی نوشت: «میرحسین موسوی در حالی، ادبیات ناجوانمردانه‌ای را درباره شهید همدانی به‌کار می‌برد که این شهید بزرگوار آخرین سال‌های حیات خود را صرف مبارزه با داعش کرده بود و در این راه به شهادت رسید.»

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران هم در واکنش به این بخش از نوشته آقای موسوی، آن را «رکیک‌ترین» بخش آن توصیف کرد.

واکنش عبدالله گنجی از روزنامه‌نگاران نزدیک به حکومت ایران

کیهان هم با «وقیحانه» دانستن متن آقای موسوی نوشت که سرویس‌های اطلاعاتی و جاسوسی موساد و سیا در تهیه نسخه «دیکته‌شده» برای او مشارکت داشته‌اند.

اما عبدالله گنجی از روزنامه‌نگاران نزدیک به حکومت ایران در یادداشتی نوشت: «مشکل اصلی موسوی وابستگی به دشمن نیست، مشکل بسیاری دیگری نیز هست. اسلام روشنفکری وقتی با کم ظرفیتی عجین شد همین خواهد شد و اگر با قدگیری ممزوج شود مانند بنزینی است که ظرف خود را منفجر می‌کند.»

خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران هم نوشته آقای موسوی را یک «بیانیه تروریستی» دانست و از سید محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران و برخی دیگر از اصلاح‌طلبان خواست تا نسبت به آن واکنش نشان دهند.

تسنیم تأکید کرده است که «عدم مرزبندی امثال آقای خاتمی با این بیانیه به‌معنای عدم مرزبندی لازم با چنین متنی تلقی خواهد شد.»

اما روزنامه دولتی ایران در کنار حمله شدید به مواضع آقای موسوی در خصوص سیاست‌های منطقه‌ای تهران، به موضوع احتمال «موروثی» شدن رهبری در ایران که توسط او مطرح شده هم پاسخ داد.

آگهی

روزنامه منتسب به دولت ایران با «ساده‌لوح» توصیف کردن آقای موسوی، نوشت: «طرح ادعاهایی مانند جانشینی موروثی، اکنون آنقدر مضحک است که حتی دیگر سلطنت طلب‌ها و منافقین هم دریافته‌اند که نمی‌توانند با چنین القائاتی ذهن جامعه ایرانی را نسبت به واقعیت منحرف سازند.»

آقای موسوی در بخش پایانی نوشته خود با هشدار درباره احتمال «موروثی» شدن رهبری در ایران پرسیده بود: «اگر به راستی در پی آن نیستند چرا یک بار چنین نیتی را تکذیب نمی‌کنند؟»

روزنامه ایران اگرچه با وجود سکوت نسبی رسانه‌های حکومتی در مورد موضوع «موروثی شدن رهبری»، ترجیح داده که به این موضوع بپردازد اما فقط به این جمله اکتفا کرده است که اگر بنا باشد چنین ادعاهای «سست و بی پایه‌ای» مدام مورد تکذیب قرار گیرند باید یک وزارت تکذیبیه تشکیل داد.

عبدالله گنجی هم در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته است که «مدعای موروثی کردن رهبری از سوی موسوی بدون سند، برهان و حجت، دوقلوی همان اتهام تقلب است این دو یک سرمنشأ دارد.»

توئیت علی مطهری، نماینده پیشین مجلس

در برخی از محافل سیاسی از مجتبی خامنه‌ای، یکی از فرزندان علی خامنه‌ای رهبر ۸۲ ساله ایران، به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی رهبری آینده کشور نام برده می‌شود.

آگهی

واکنش به نوشته جدید آقای موسوی که پیش‌گفتار ترجمه عربی بیانیه‌های او در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ است تنها به رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای طرفدار حکومت ایران محدود نشد.

علی مطهری، نماینده پیشین مجلس ایران و فرزند مرتضی مطهری از اعضای شورای انقلاب به هنگام انقلاب ۵۷ در حساب کاربری خود در توئیتر اگرچه هیچ اشاره‌ای به آقای موسوی نکرده است اما نوشت: «قیام امام حسین علیه‌السلام یک قیام محاسبه‌شده بود. امام در ده سال از دوره خلافت معاویه قیام نکرد، بلکه زمانی‌ که خلافت، موروثی و تبدیل به سلطنت شد و یک فرد بسیار فاسد خلیفه مسلمین شد قیام فرمود.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

انتقاد براندازان از حمایت دوباره میرحسین موسوی از انقلاب و خمینی

در هر حال طرفداران آقای موسوی از نوشته جدید او به عنوان «صریح‌ترین» موضع نام می‌برند که او از درون حصر خانگی نوشته است.

اما طرفداران نظام شاهنشاهی پهلوی، طرفداران سازمان مجاهدین خلق و دیگر مخالفان حکومت ایران که خود را برانداز معرفی می‌کنند به شدت به آقای موسوی به دلیل «حمایتش» از انقلاب اسلامی ایران و آیت الله خمینی حمله کردند.

آگهی

آقای موسوی در متن خود نوشته بود: «آن جان بیدار (آیت‌الله خمینی) اگر امروز حضور داشت چه واکنشی نشان می‌داد؟»

سایت سازمان مجاهدین خلق از آقای موسوی به عنوان «نخست وزیر خمینی» یاد کرد که «به دوران پس از مرگ ولی‌فقیه ۸۳ ساله ارتجاع نظر دارد.»

البته افرادی هم بودند که با تمجید از «پایداری» آقای موسوی در سال‌های گذشته، نقدهایی را به مواضع و عملکردهای او وارد کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار میرحسین موسوی درباره موروثی شدن رهبری در ایران؛ «چرا یک بار چنین نیتی را تکذیب نمی‌کنند؟»

ده سالگی انتخابات ۸۸ و گزینه‌های رهبری اعتراضات در ایران به جای موسوی

پایان کار احمد جنتی؛ رئیس آینده مجلس خبرگان رهبری کیست؟