Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

هشدار میرحسین موسوی درباره موروثی شدن رهبری در ایران؛ «چرا یک بار چنین نیتی را تکذیب نمی‌کنند؟»

 Mir Hossein Mousavi
Mir Hossein Mousavi Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میرحسین موسوی، کاندیدای معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که بیشتر از یک دهه است در حبس خانگی قرار دارد، درباره احتمال «موروثی» شدن رهبری در ایران هشدار داد

آگهی

میرحسین موسوی، کاندیدای معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که بیش از یک دهه است در حبس خانگی قرار دارد، درباره احتمال «موروثی» شدن رهبری در ایران هشدار داد.

آقای موسوی در نوشته‌ای جدید که سایت کلمه منسوب به نزدیکان او منتشر کرده، با اشاره به سخنانی از این دست که پس از مرگ رهبری، فرزندش رهبری شیعیان را به دست می‌گیرد، نوشت: «زبان‌شان لال، مگر سلسله‌های ۲۵۰۰ ساله بازگشته‌اند که فرزندی پس از پدرش به حکومت برسد؟»

او در ادامه می‌نویسد: «۱۳ سال است که اخبار این توطئه شنیده می‌شود. اگر به راستی در پی آن نیستند چرا یک بار چنین نیتی را تکذیب نمی‌کنند؟»

در برخی از محافل سیاسی از مجتبی خامنه‌ای، یکی از فرزندان علی خامنه‌ای رهبر ۸۲ ساله ایران، به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی رهبری آینده کشور نام برده می‌شود.

در سال‌های گذشته همچنین اخباری از دخالت‌های او در دوره‌های مختلف انتخاباتی در ایران منتشر شده است؛ از جمله مهدی کروبی، دیگر معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در نامه‌ای اعتراضی به علی خامنه‌ای از نقش مجتبی خامنه‌ای در پیروزی محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴ نوشت.

گفته می‌شود که مجتبی خامنه‌ای، پسر دوم علی خامنه‌ای ارتباطات نزدیکی با سپاه پاسداران دارد.

«استخدام اوباش بد‌سیرت برای قمه‌کش کردن جوانان»

آقای موسوی در این نوشته جدید در تحلیلی از آنچه که در اعتراضات سال ۱۳۸۸ در ایران رخ داد، به «استخدام اوباش بد‌سیرت برای قمه‌کش کردن جوانان مردم که بصیرت نام گرفت» اشاره کرد و نوشت: «سزای آن سردار بی‌افتخاری که به این جنایت اعتراف و مباهات کرد چه بود، جز آنکه جانش در غربت به قربانی مستبدی دیگر تلف شود.»

او در ادامه بدون نام بردن از این سردار، سرنوشت او را «عبرتی برای بازماندگان» دانست تا «دریابند که خودکامه در ازای طعمه‌ای که پیش‌پایشان می‌اندازد، همه چیز آنان را مطالبه می‌کند.»

بنا به گزارش‌ها، حسین همدانی، فرمانده وقت سپاه محمد رسول‌الله نقش مهمی در سرکوب معترضان در سال ۱۳۸۸ داشته است. آقای همدانی از جمله فرماندهان ارشد سپاه پاسداران بود که در سوریه کشته شد.

آقای همدانی در گفتگویی با بیان اینکه برخی از اشرار و اراذل را پس از شناسایی، عضو سه گردان کرده است، گفته بود: «این سه گردان نشان دادند که اگر بخواهیم مجاهد تربیت کنیم باید چنین افرادی که با تیغ و قمه سر و کار دارند را پای کار بیاوریم.»

انتقاد از سیاست‌های منطقه‌ای ایران

آقای موسوی همچنین در بخش دیگری از نوشته خود که به عنوان پیش‌گفتار در ابتدای ترجمه عربی بیانیه‌های او در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ منتشر شده، سیاست‌های منطقه‌ای ایران را «کجروی» توصیف کرده است.

او «میلیون‌ها مهاجر و صدها هزار کشته در سوریه، بدنامى حزب‌الله لبنان، پیدایش داعش، جنگ‌هاى قومى و قبیله‌اى در یمن و گرایش کشورهاى عربى به پیوند با اسرائیل و شعار هلال شیعى» را «شاهد شوم بودن نیات این کجروى» دانست.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای موسوی در ادامه این متن نوشته است: «حاکمیت، نام بهار عربى را به بیدارى اسلامى تغییر داد، تا حرکت معطوف به آزادى و عدالت ملت‌هاى به ستوه آمده از دیکتاتورى و گرسنگى و فقر و بى‌عدالتى و مجالس قلابى را از حقیقتش خالى کند.»

او همچنین در نوشته جدید خود تاکید کرده است که «۱۱ سال و اند دوری، ما را بر عهدمان با آرمان‌های پیشین پابرجاتر کرده است».

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از ۲۵ بهمن سال ۱۳۹۰ در حصر خانگی قرار دارند، حصری که بدون برگزاری هرگونه دادگاهی بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

براندازان و اصولگرایان ایران میرحسین موسوی را به «طرفداری از خمینی» و «داعش» متهم کردند

مرگ رئيسی و مساله جانشینی رهبر؛ وال‌استریت ژورنال از گزینه جدیدی رونمایی کرد

پایان کار احمد جنتی؛ رئیس آینده مجلس خبرگان رهبری کیست؟