وزیر خارجه آفریقای جنوبی به بلینکن: فلسطینی‌ها اندازه اوکراینی‌ها سزاوار وطن هستند

وزیر خارجه آفریقای جنوبی و ایالات متحده آمریکا
وزیر خارجه آفریقای جنوبی و ایالات متحده آمریکا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بلینکن امیدوار بود بتواند دولت آفریقای جنوبی را درباره روسیه متقاعد کند اما اشتباه می‌کرد. نالدی پاندور، وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی گفت که کشورها نباید بین غرب از یک سو و روسیه و چین از سوی دیگر طرفی را انتخاب کنند.

آگهی

دیپلمات ارشد آمریکایی روز دوشنبه هشت اوت (۱۷ مرداد) «فصل جدیدی» در روابط آمریکا و آفریقا را مطرح کرد و وعده ایجاد شرایط برای تجارتی قدرتمند را ارائه داد. با این حال همتای آفریقای جنوبی وی، از سیاست‌های واشنگتن انتقاد کرد. 

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که هدف از سفر پنج روزه‌ او به منطقه جنوب صحرای آفریقا برقراری روابط با منطقه و تبدیل آن به اولویت دولتش بر مبنای رویکرد «شریک‌های برابر» بوده است.  

رئیس دستگاه دیپلماسی واشنگتن در عین حال نگرانی خود را از حضور مسکو و پکن در آفریقا که به گفته او برای بهره‌برداری از کشورها و منابع این قاره است پنهان نکرد.

وی با اشاره به آنچه مقامات آمریکایی آن را شیوه‌های وام‌دهی غارتگرانه به ویژه از سوی چین می‌دانند گفت: «ما عواقب آن را دیده‌ایم که در واقع قراردادهای زیر ساختی بین‌المللی فاسد و اجباری هستند.» وی معتقد است که این قراردادها از نظر زیست محیطی مخرب هستند یا از کارگران در آن‌ها سواستفاده می‌شود و یا بدهی‌های سنگینی را به کشورها تحمیل می‌کنند. 

وی افزود: «به همین دلیل برای این کشورها مهم است که انتخاب داشته باشند.»

دولت بایدن از اینکه آفریقای جنوبی و همسایگانش به تلاش‌های تحت رهبری آمریکا در منزوی کردن روسیه به دلیل تهاجم به اوکراین نپیوسته‌اند ناامید شده است. 

سفر بلینکن به قاره آفریقا با ورود به آفریقای جنوبی آغاز شد و با حضور در جمهوری دموکراتیک کنگو و رواندا دنبال می‌شود.

پاسخ وزیر خارجه آفریقای جنوبی به بلینکن: متنفرم گفته شود یا ما را انتخاب کنید یا دیگری را

بلینکن امیدوار بود بتواند دولت آفریقای جنوبی را درباره روسیه متقاعد کند اما اشتباه می‌کرد. نالدی پاندور، وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی گفت که کشورها نباید بین غرب از یک سو و روسیه و چین از سوی دیگر، طرفی را انتخاب کنند.

من از اینکه به من می‌گویند یا این را انتخاب می‌کنید یا دیگری را متنفرم. ما نمی‌توانیم طرف درگیری بین چین و ایالات متحده باشیم.
الدی پاندور
وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی

او در یک نشست خبری مشترک با بلینکن گفت: «من از اینکه به من می‌گویند یا این را انتخاب می‌کنید یا دیگری را متنفرم. ما نمی‌توانیم در مناقشه چین و آمریکا ورود کنیم.» 

پاندور درباره روسیه گفت که موضع آفریقای جنوبی این است که سازمان ملل متحد مناقشه با اوکراین را از طریق دیپلماسی برطرف کند، نه اینکه تحریم اعمال شود.

وی در حضور بلینکن به ناهماهنگی در سیاست خارجی ایالات متحده اشاره و اوکراین را به آنچه که «فلسطین» می‌خواند، تشبیه کرد و گفت: «فلسطینی‌ها به اندازه اوکراینی‌ها سزاوار وطن هستند.»

وی با اشاره به حکومت اقلیت سفیدپوستان که سیاه‌پوستان آفریقای جنوبی را برای دهه‌ها سرکوب می‌کردند گفت: «آفریقای جنوبی صلاحیت صحبت درباره این موضوع را دارد چراکه ما آپارتاید را تجربه کرده‌ایم.»

شماری از کنشگران حقوق بشر، اشغال کرانه باختری و نوار غزه از سوی اسرائیل را به نوعی آپارتاید تشبیه کرده‌اند. اسرائیل به مانند آمریکا این توصیف را رد می‌کند.

بلینکن با استناد به گزارش بانک جهانی هشدار داد که ۱۹۳ میلیون نفر در سراسر جهان -عمدتا در آفریقا- با قحطی روبرو هستند و ۴۰ میلیون نفر دیگر ممکن است در وضعیتی مشابه قرار بگیرند. محاصره بنادر اوکراین در دریای سیاه از سوی روسیه منجر به کمبود غلات، روغن و کود شده است.

بلینکن گفت: «ایالات متحده در این بحران بی‌سابقه در کنار کشورهای آفریقایی حضور دارد زیرا این کاری است که شرکا برای یکدیگر انجام می‌دهد.»

وی افزود: «ایالات متحده انتخاب‌های آفریقا را دیکته نخواهد کرد. حق انتخاب با آفریقایی‌ها و تنها آفریقایی‌ها است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیراندازی فلسطینیان به اتوبوس حامل نظامیان اسرائیلی شش زخمی برجای گذاشت

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟

جنگ دو کره؛ چگونه آمریکا به فکر پرتاب بمب اتم روی کره شمالی افتاد؟