انتشار پیام پس از مرگ؛ آخرین رئیس‌جمهور سفیدپوست آفریقای جنوبی بابت آپارتاید عذرخواهی کرد

نلسون ماندلا به همراه فردریک ویلم دوکلرک
نلسون ماندلا به همراه فردریک ویلم دوکلرک   -  Copyright  خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی

پس از درگذشت، آخرین رئیس‌جمهوری سفیدپوست آفریقای جنوبی، بنیاد وی ویدئویی را منتشر کرد که در آن فردریک ویلم دوکلرک بابت آپارتاید عذرخواهی می‌کند.

پس از درگذشت آخرین رئیس‌جمهوری سفیدپوست آفریقای جنوبی، بنیاد وی ویدئویی را منتشر کرد که در آن فردریک ویلم دوکلرک بابت آپارتاید عذرخواهی می‌کند.

بنیادی که او ایجاد کرده است «آخرین پیام» این سیاستمدار را منتشر کرد که در آن فدریک ویلم دوکلرک یک عذرخواهی کامل و بی قید و شرط را ابراز می‌کند.

وی در این ویدئوی هفت دقیقه‌ای گفته است: «از صمیم قلب به‌خاطر درد، رنج، هتک حرمت و آسیبی که آپارتاید بر سیاه‌پوستان، دورگه‌ها و سرخپوستان آفریقای جنوبی وارد کرده عذرخواهی می‌کنم.»

وی با صدایی خشن و به زبان انگلیسی با لهجه آفریقایی اضافه کرد: «این آخرین پیام من به مردم آفریقای جنوبی است.»

این سیاستمدار فقید با بیان اینکه نظرات زیادی درباره وضعیت کشور دارد، توضیح می‌دهد که عمدا می‌خواست پیام کوتاهی را ضبط کند.

او با اذعان به دفاع از آپارتاید در دوران جوانی و سپس به‌عنوان نماینده مجلس و حتی وزیر گفت: «بعد از آن، بارها به خاطر درد و رنج‌های وارد شده از سوی این رژیم [آپارتاید] عذرخواهی کرده‌ام. خیلی‌ها حرفم را باور کردند اما برخی باور نکردند.»

انتشار آخرین پیام فردریک ویلم دوکلرک پس از درگذشتش
در قلبم متوجه شدم که آپارتاید اشتباه است. متوجه شدم که به جایی رسیده‌ایم که از نظر اخلاقی غیرقابل توجیه است
فردریک ویلم دوکلرک

وی تاکید کرد که در اوایل دهه ۸۰ دیدگاه‌هایش به‌طور کامل تغییر کرد: «در قلبم متوجه شدم که آپارتاید اشتباه است. متوجه شدم که به جایی رسیده‌ایم که از نظر اخلاقی غیرقابل توجیه است.»

وی افزود: «اجازه دهید امروز در این پیام آخر تکرار کنم: من بدون قید و شرط عذرخواهی خود را ابراز می‌کنم.»

فدریک ویلم دوکلرک که در زمان مرگ ۸۵ ساله بود به دلیل ابتلا به سرطان جان سپرد.

بنیاد نلسون ماندلا گفته است که نام دوکلرک برای همیشه با نلسون ماندلا در تاریخ آفریقای جنوبی پیوند خورده است. ماندلا و دوکلرک در سال ۱۹۹۳ به‌طور مشترک جایزه صلح نوبل را به‌خاطر نقششان در رهایی از آپارتاید دریافت کردند.

مطالب مرتبط