کسب بدترین نتیجه انتخاباتی از زمان آپارتاید برای حزب حاکم در آفریقای جنوبی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کسب بدترین نتیجه انتخاباتی از زمان آپارتاید برای حزب حاکم در آفریقای جنوبی

نتایج اولیه انتخابات محلی آفریقای جنوبی نشان می دهد که حزب حاکم کنگره ملی آفریقا در آستانه کسب بدترین نتیجه انتخاباتی از زمان آپارتاید (سال ۱۹۹۴ میلادی) است.

شمارش ۹۸ درصد آراء انتخابات شهرداری حاکی از آنست که این حزب در بسیاری از شهرهای کلیدی از جمله در منطقه «خلیج نلسون ماندلا» نتیجه را به رقیب خود یعنی ائتلاف دموکراتیک واگذار کرده است. در شهرهای ژوهانسبورگ و پرتوریا نیز نتایج از رقابت تنگاتنگ میان دو حزب حکایت دارد.

بر اساس گزارش ها، حزب کنگره ملی آفریقا در حال حاضر ۵۴ درصد از آرای ملی را از آن خود کرده. این در حالیست که در چند انتخابات پیشین طی دو دهه گذشته این حزب همواره بیش از ۶۰ درصد آراء را داشته است.

کریل رمپوسا، معاون رئیس جمهوری در حزب کنگره ملی آفریقا گفت: «ما خواسته مردم را خواهیم شنید. هر دو گروه هم آنهایی را که به ما رای دادند و هم آنهایی که به حزب ما رای ندادند. زیرا در این انتخابات پیامی نهفته است.»

مموسی میمانه، رهبر ائتلاف دموکراتیک نیز گفت: «به نظرم کاملا روشن است و تمام مراحل این رای گیری نشان می دهد که مردم خواهان تغییر هستند و از این به بعد حتی به نظر ما همواره به دنبال اجرای تغییرات هستند.»

انتخابات بعدی ریاست جمهوری در آفریقای جنوبی قرار است در سال ۲۰۱۹ میلادی انجام شود و جاکوب زوما نمی تواند برای سومین بار کاندیدا شود. مسائلی نظیر بیکاری و فساد مالی مقام های کشوری کاهش محبوبیت رییس جمهور آفریقای جنوبی و حزب کنگره ملی آفریقا را در پی داشته است.