واکنش تند اوکراین به سخنان صدراعظم سابق آلمان: شرودر صدای دربار سلطنتی روسیه است

جنگ اوکراین
جنگ اوکراین Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرودر، دوست ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه است که در آلمان به دلیل مواضعش در حمایت از مسکو مورد انتقاد قرار گرفته است.

آگهی

اوکراین روز چهارشنبه سه اوت (۱۲ مرداد) اظهارات گرهارد شرودر، صدراعظم اسبق آلمان را مبنی بر اینکه مسکو برای پایان دادن به جنگ خواهان «راه‌حل مذاکره شده» است رد کرد و گفت «هرگونه گفت‌وگو، مشروط به آتش‌بس روسیه و خروج نیروهای روس خواهد بود.» 

ظاهرا تعبیر کی‌یف از این سخنان گرهارد شرودر «امتیازدهی» به روسیه بوده است تا گفتگو و مذاکره در شرایط برابر.

شرودر، دوست ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه است که در آلمان به دلیل مواضعش در حمایت از مسکو مورد انتقاد قرار گرفته است. وی اخیرا گفته است که توافق ماه گذشته درباره صادرات غلات اوکراین با هدف کاهش بحران جهانی غذا ممکن است راهی رو به جلو ارائه کند.

نخستین کشتی حامل غلات اوکراین روز چهارشنبه از تنگه بسفر عبور کرد تا راهی مقصد نهایی در بندر طرابلس لبنان شود.

شرودر به هفته نامه استرن گفت: «خبر خوب این است که کرملین خواهان راه‌حلی از طریق مذاکره است.» وی افزود که هفته گذشته با پوتین در مسکو ملاقات کرده‌ است. شرودر با اشاره به توافق بر سر صادرات غله اوکراین تصریح کرد: «شاید بتوان این موضوع را به آرامی تا آتش‌بس گسترش داد.»

اوکراین: شرودر صدای دربار سلطنتی روسیه است

با این حال، میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهوری اوکراین، شرودر را «صدای دربار سلطنتی روسیه» توصیف کرد و گفت که این توافق‌نامه منجر به مذاکره نخواهد شد.

وی در توئیتی نوشت: «اگر مسکو خواهان گفت‌وگو است، توپ در زمین آن‌هاست. اول آتش بس و خروج نیروها سپس گفت‌وگوی سازنده.»

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین نیز گفت که هیچ چیز بدبینانه‌تر از این نیست که «سرسپردگان پوتین» بگویند روسیه برای مذاکرات صلح آماده است.

او نیز در توئیتی نوشت که هر روز درباره این آمادگی می‌شنوند اما می‌بینند که حملات توپخانه‌ای، حمله موشکی علیه غیرنظامیان و جنایت‌های دیگر رخ می‌دهد.

وی تاکید کرد که روسیه همچنان بر جنگ متمرکز است و هر چیز دیگری ترفند انحرافی است.

توافق‌نامه صادرات غلات با میانجی‌گری سازمان ملل و ترکیه به امضا رسید. اما ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز چهارشنبه گفت که این محموله بخشی از محصولی است که کی‌یف باید بفروشد تا به نجات اقتصاد ویران شده خود کمک کند.

کشتی رازونی با حمل بیش از ۲۶ هزار تن ذرت چند روز پیش بندر اودسا در دریای سیاه را به مقصد لبنان ترک کرد.

زلنسکی که به‌طور ویدئویی با دانشجویان استرالیایی صحبت می‌کرد گفت که زمان بیشتری نیاز است تا ببینیم آیا محموله‌های دیگر غلات نیز روانه بازار جهانی خواهند شد یا خیر.

او افزود: «به تازگی به لطف سازمان ملل و با همکاری ترکیه ما نخستین کشتی تحویل غلات را راهی کردیم اما هنوز موضوع خاصی رخ نداده است. امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.»

او با اشاره به این که اوکراین پیش از جنگ یکی از بزرگترین تولیدکنندگان غلات در جهان بود افزود که این کشور مجبور است دست‌کم ۱۰ میلیون تن غلات صادر کند تا به‌طور فوری علاجی برای کاهش کسری بودجه کی‌یف باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه هنگ آزوف اوکراین را «گروه تروریستی» اعلام کرد

برای نخستین بار از آغاز جنگ، یک کشتی حامل غلات اوکراین بندر اودسا را ترک کرد

شکنجه «وحشتناک» اسیران جنگی اوکراینی در زندان‌های روسیه؛ کارشناسان سازمان ملل متحد محکوم کردند