Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

محققان: نگاه فمینیستی باعث می‌شود مادران و دختران تصور بهتری از بدن خود داشته باشند

فمینیسم و تصویر زنان از بدن خود
فمینیسم و تصویر زنان از بدن خود Copyright pxhere/Canva
Copyright pxhere/Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این تحقیق ۱۶۹ جفت مادر و دختر مورد بررسی قرار گرفتند. نکته مهم این است که تیم محققان از شرکت‌کنندگان نپرسیدند که آیا خود را فمینیست معرفی می‌کنند یا خیر، بلکه فمینیسم را با تجزیه و تحلیل احساسات مرتبط با آن سنجیدند.

آگهی

محققان در دانشگاه جورجیا آمریکا می‌گویند داشتن طرز نگاه فمینیستی باعث می‌شود مادران و دختران تصور بهتری از بدن خود داشته باشند.

به گفته این پژوهشگران، مادران و دخترانی که از اصول فمینیستی در زندگی پیروی می‌کنند تمایل دارند بدن خود را با عبارات «مثبت‌تری» توصیف کنند و در مقایسه با زنانی که به آرمان‌های فمینیستی اعتقادی نداشتند کمتر از ظاهر خود احساس شرم می‌کردند.

محققان می‌گویند مادران تأثیر زیادی روی دختران خود دارند و در نتیجه اینکه یک مادر چگونه به بدن خود نگاه می‌کند و در مورد آن صحبت می‌کند، اغلب بر نحوه نگرش دختر او به بدن خود تأثیر می‌گذارد. در واقع وقتی دختران می‌شنوند که مادرانشان درباره ظاهرشان دید منفی دارند، میزان نارضایتی از «تصویر بدنی‌» نیز در آن‌ها افزایش می‌یابد.

پژوهشگران در این تحقیق تجسم فمینیستی را اینگونه تعریف کردند: «زنانی که هنجارها و توقعات اجتماعی در مورد شکل ظاهری‌شان را رد کرده و در عین حال احساس قدرت می‌کنند و بدن خود را به دلیل نقاط قوت و منحصربه‌فردش دوست دارند.»

در این تحقیق ۱۶۹ جفت مادر و دختر مورد بررسی قرار گرفتند. نکته مهم این است که تیم محققان از شرکت‌کنندگان نپرسیدند که آیا خود را فمینیست معرفی می‌کنند یا خیر، بلکه فمینیسم را با تجزیه و تحلیل احساسات مرتبط با آن سنجیدند. برای مثال اینکه چقدر به عنوان یک زن قدرت احساس می‌کنند، چقدر با بدنشان احساس راحتی دارند و نظایر این عبارات.

پروفسور آنالیسا آرویو، استادیار کالج علوم و هنر فرانکلین و از محققان ارشد این مطالعه، در این باره گفت: «من فکر می‌کنم یکی از نکات کلیدی این مطالعه، اهمیت تمرکز بر مادران به‌عنوان عامل تغییر است. یکی از راه‌هایی که می‌توانیم چرخه بین‌نسلی درباره تصویر منفی از بدن را بشکنیم، توانمندسازی مادران برای پذیرش خود و دوست داشتن بدنشان است. این چیزی است که می‌توانیم به دخترانمان بیاموزیم.»

دکتر آرویو با بیان اینکه گفتن این حرف البته بسیار ساده‌تر از انجام آن است، اضافه کرد: «گروه قابل توجهی از مردم وجود دارند که هرگز به آنها آموزش داده نشده است درباره بدن خود مثبت فکر کنند. در واقع آن‌ها از بدن خود خجالت می‌کشند، چه به خاطر جثه، هویت جنسیتی، قومیت نژادی یا چیزهای دیگر.»

پژوهشگران با بیان اینکه «حرف زدن درباره بدن» یک اتفاق نسبتاً رایج در میان زنان است، تاکید کردند که این نوع مکالمات می‌توانند به یک حلقه بازخورد درست تبدیل شوند. برای مثال وقتی یک زن به دوستش می‌گوید که فکر می‌کند باید وزن کم کند، به جای گفتن «بله،‌ شاید باید رژیم بگیری» می‌تواند با اطمینان به او بگوید: «نه، تو عالی به نظر می‌رسی.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

محققان می‌گویند مادران شرکت‌کننده در این مطالعه در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی بزرگ شده‌اند یعنی زمانی که مفهوم «مثبت» از بدن وجود نداشت و «لاغری» امری ایده‌آل به حساب می‌آمد. به گفته آنان به این دسته مادران احتمالاً آموزش داده شده که بدن‌شان به طور طبیعی هرگز نمی‌تواند آن ایده‌آل‌های زیبایی را برآورده کند، در نتیجه ناقص است و باید در معرض بهبودهای مداوم قرار گیرد و تغییر کند.

تیم تحقیقاتی بر این باور است که مادران «می‌توانند و باید» با دخترانشان در مورد هر مشکلی که ممکن است با تصویر بدنی خود داشته باشند صادق و روراست باشند چرا که رابطه مادر و دختر «یکی از معدود مواردی است که در آن این نوع صحبت کردن درباره بدن اشکالی ندارد».

نتایج تحقیقات قبلی پیشتر نشان داده بود که نظرات منفی در مورد بدن یا ظاهر فرد می‌تواند منجر به افسردگی، اختلالات تغذیه و نارضایتی از بدن شود. 

نتایج تحقیقات تازه در نشریه علمی «Body Image» منتشر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«همه بدن‌ها زیبا هستند، به ساحل بیایید»؛ طرح ابتکاری دولت اسپانیا برای تشویق زنان

راهپیمایی مدافعان حقوق بشر در مکزیک در اعتراض به خشونت علیه زنان و قتل آنها

از فمینیسم رادیکال تا سنت ژاپنی در هفته مد مردان میلان