Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران به تحریم‌های جدید آمریکا: دولت بایدن همان راه ترامپ را ادامه می‌دهد

نشست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
نشست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران Copyright خبرگزاری فارس
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید تحریم‌های جدید آمریکا نمایشی بودن اقداماتی چون پیام تسلیت مقام‌های آمریکایی در خصوص سیل در ایران را ثابت می‌کند.

آگهی

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید مسئولان دولت بایدن همچنان سیاست «شکست‌خورده» فشار حداکثری دولت ترامپ را ادامه می‌دهند. 

کنعانی در واکنش به اعلام تحریم‌های جدید ایالات متحده علیه ۶ شرکت نفت و پتروشیمی که به گفته واشنگتن با صنایع نفت و گاز ایران همکاری داشته‌اند تاکید کرد که کاخ سفید «به تحریم‌ها معتاد شده» و استفاده ابزاری از آنها به عنوان شاخصی از نظام سلطه آمریکا شناخته می‌شود. سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین با اشاره به اینکه تغییر دولت‌ها در واشنگتن تغییری در این راهبرد واشنگتن ایجاد نمی‌کند افزود: «مسئولات دولت بایدن در بیان بارها تاکید کرده‌اند که سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ شکست خورده اما در عمل خود آنها همین روند را ادامه و حتی گسترش داده‌اند.» 

این دیپلمات ایرانی همچنین با اشاره به مخرب بودن این تحریم‌ها در مسیر مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد که ایالات متحده حتی در روند تلاش‌های جاری برای از سر گیری مذاکرات احیای برجام نیز دست از این اقدام به گفته او «بی‌ثمر و مخرب» بر نمی‌دارد. 

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه چند شرکت را به گفته واشنگتن با یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در عرصه خرید و فروش محصولات پتروشیمی ایران ارتباط دارند تحریم کرد.

این وزارتخانه مدعی شده است که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در ایران از شش شرکت‌ تحریم‌شده برای تسهیل فروش نفت و محصولات پتروشیمی خود در شرق آسیا استفاده می‌کند. از میان شرکت‌های تحریم‌شده چهار شرکت در هنگ‌کنگ مستقر هستند. مقر یکی از آنها در امارات عربی متحده و یکی دیگر نیز در سنگاپور است. 

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز گذشته در نشست خبری هفتگی خود از جریان بودن گفتگوها و رایزنی‌ها میان طرفین برای تعیین زمانی در خصوص دور بعدی مذاکرات هسته‌ای احیای برجام خبر داده بود. آقای کنعانی در این رابطه گفته بود در صورتی که آمریکا اراده لازم را داشته باشد، می‌توان انتظار داشت که به زودی زمانی برای دور بعدی گفتگوها تعیین و نهایی شود.

کنعانی در بخش دیگری از اظهارات خود که از سوی رسانه‌های داخلی منتشر شده همچنین در خصوص تحریم‌های جدید آمریکا گفت: «جمهوری اسلامی ایران اولا در برابر اصرار کاخ سفید به تداوم اعمال تحریم‌ها، واکنش قاطع و محکم و فوری از خود به نمایش خواهد گذاشت و ثانیا همه تدابیر لازم برای خنثی کردن آثار سو احتمالی این قبیل تحریم‌ها بر تجارت و اقتصاد کشور را به کار خواهد گرفت.» 

او همچنین در پایان با کنایه به مقام‌های آمریکایی و به ویژه رابرت مالی که جان باختن تعدادی از ایرانیان در حادثه سیل را تسلیت گفته بود، اظهار داشت: «این تحریم‌ها درست همزمان با شرایطی که مردم ایران در اثر سیل متحمل خسارات جانی و مالی فراوان شده‌اند، به روشنی ماهیت مزورانه و تسلیت نمایشی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران را آشکار ساخته است.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گفتگوها برای احیای توافق هسته‌ای برجام چند ماهی است که در حالت تعلیق قرار گرفته و طرفین ماه گذشته بالاخره نشستی در دوحه برگزار کردند که اروپا و آمریکا نتیجه آن مذاکرات را ناامیدکننده خواندند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»

نگاه دیپلمات‌های غربی‌ به سعید جلیلی: یک مومن واقعی به انقلاب و فاجعه

واکنش‌ها به نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری: بی‌رمق، حوصله‌بر و فاقد برنامه اقتصادی