بلینکن پس از وضع تحریم‌های جدید علیه ایران؛ فشارها را تا زمان احیای برجام ادامه می‌دهیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
US Secretary of State Anthony Blinken
US Secretary of State Anthony Blinken   -   کپی رایت  AP

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه دستور توقیف اموال چند فرد و شرکت در ایران و منطقه خلیج فارس را به دلیل نقش داشتن آنها در دور زدن تحریم‌های نفتی و پتروشیمی ایران و تسهیل روند تحویل و فروش صدها میلیون دلار از محصولات شرکت‌های ایرانی به مشتریانی در چین و سایر نقاط شرق آسیا صادر کرد.

بر اساس اطلاعیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده ۲ شهروند ایران، ۱۳ شرکت و ۲ نفتکش در این فهرست قرار دارند و مقر این شرکت‌‌ها نیز در امارات عربی متحده، ایران، ویتنام، هنگ‌کنگ و سنگاپور است.

این شرکت‌ها همچنین دو شهروند تحریم شده به نام‌های مرتضی رجبی اسلامی و مهدیه سانچولی متهم هستند که از نوامبر ۲۰۱۸ میلادی امکان صادرات صدها میلیون‌ها دلار کالای ایران بویژه در بخش فروش نفت و مواد پتروشیمی را فراهم کرده‌اند.

وزارت خزانه‌داری اعلام کرد که نه تنها دارایی این افراد و شرکت‌ها در حوزه قضایی آمریکا مسدود می‌شود، بلکه نهادهای آمریکایی نیز از داشتن هرگونه رابطۀ تجاری با این شرکت‌ها منع شده‌اند.

شرکت‌های خارجی نیز چنانچه در قلمرو ایالات متحده با این افراد و شرکت‌ها وارد معامله و رابطۀ تجاری شوند، مجازات خواهند شد.

تشدید فشارها بر ایران به موازات تلاش برای احیای برجام

بنا بر اعلام برایان نسلون، معاون وزارت خزانه داری آمریکا، افزایش فشارها بر ایران «به موازات تلاش ایالات متحده برای دستیابی به توافقی با تهران با هدف بازگشت دو کشور به پیمان هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی» ادامه خواهد داشت.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده نیز در پیامی توییتری نوشت: «ما تحریم‌ها را علیه تولیدکنندگان و انتقال دهندگان نفت و پتروشیمی ایران و شرکت‌های فعال در این بخش اعمال می‌کنیم و تا زمان متعهد نشدن ایران به بازگشت به برجام یعنی نتیجه‌ای که همچنان دنبال آن هستیم، از اختیاراتمان برای هدف قرار دادن صادرات محصولات انرژی این کشور استفاده خواهیم کرد.»

سفر باقری به عمان در پی شکست گفتگوهای دوحه

این تحریم‌ها در حالی اعمال می‌شود که هفته گذشته گفتگوهای غیرمستقیم تهران و واشنگتن در دوحه، پایتخت قطر بدون دستیابی به نتیجه‌ای روشن درباره چگونگی نجات برجام پایان یافت.

پس از پایان این مذاکرات، اتحادیه اروپا و ایالات متحده سرخوردگی خود را از رفتار ایران در جریان گفتگوها اعلام و تهران را متهم به طرح خواسته‌های بی‌ارتباط کردند، این در حالی است که ایران این گفتگوها را مثبت ارزیابی کرد و از قصدش برای ادامه مذاکرات خبر داد.

آخرین خبرها حاکی از سفر علی باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران بامداد پنج‌شنبه به عمان است؛ این سفر دو روز پس از گفتگوی تلفنی حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران با همتای عمانی‌اش دربارۀ مذاکرات برجام انجام می‌شود. 

عمان در سال‌های اخیر یکی از کشورهایی بوده که بارها به عنوان میانجی میان ایران و کشورهای منطقه یا غرب برای حل و فصل اختلافات فی مابین عمل کرده است.

این سفر در حالی انجام می‌شود که واشنگتن اعلام کرده است فعلا برنامه‌ای برای از سر گیری مذاکرات ندارد.