وال‌استریت ژورنال: کاخ سفید در فکر تحریم شبکه پشت‌پرده حمل و نقل دریایی نفت ایران است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نفتکش ایرانی در سواحل ونزوئلا
نفتکش ایرانی در سواحل ونزوئلا   -   کپی رایت  AP Photo

روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا در گزارشی می‌گوید واشنگتن مشغول بررسی اعمال تحریم علیه یک شبکه جهانی است که مظنون به مشارک در حمل و نقل دریایی نفت ایران است. 

بر اساس گزارش این روزنامه، دولت بایدن در نظر دارد تحریم‌هایی را علیه یک تاجر مستقر در امارات عربی متحده و همچنین شبکه‌ای از شرکت‌های مظنون به همکاری با ایران اعمال کند. وال استریت ژورنال می‌گوید افراد و سازمان‌هایی که احتمالا مورد تحریم آمریکا قرار می‌گیرند مجموعه گسترده‌ای هستند که تلاش کردند با وجود تحریم ایران،‌  نفت این کشور در بازارهای جهانی بفروشند. بر اساس اسناد شرکتی که توسط وال استریت ژورنال مورد بررسی قرار گرفته سران این کمپانی‌ها، نفت مخلوط ایران را به عنوان نفت عراق به فروشنده‌های جهانی معرفی کرده و فروخته‌اند. گامی که در جهت دور زدن تحریم‌ها علیه ایران صورت گرفته است. 

بر اساس این گزارش، افزایش احتمالی فشارهای آمریکا علیه مجموعه‌هایی که به تهران در جهت دور زدن تحریم کمک می‌کنند همزمان با کاهش امیدها از احیای برجام صورت می‌گیرد. گفتگوهای احیای توافق هسته‌ای چند ماهی است که در حالت تعلیق به سر می‌برد و آخرین دور مذاکرات در دوحه قطر که ماه گذشته میان ایران و آمریکا و با میانجی‌گری اروپا صورت گرفت نیز بدون نتیجه به پایان رسید. 

این گزارش همچنین می‌گوید این شبکه، نفت ایران را بر روی آب از نفت‌کش به نفت‌کش منتقل می‌کند و سپس با جعل اسناد به عنوان نفت عراق به فروشنده‌های جهانی می‌فروشد. 

منابع آگاه به وال استریت ژورنال گفته‌اند که «سلیم احمد سعید» شهروند بریتانیایی که اصالت عراقی دارد فرد پشت پرده این عملیات است. 

به نوشته وال استریت ژورنال، عمده نفت مخلوط ایران که شامل نفت خام و پالایش‌شده است توسط مشتریانی در آسیا خریداری شده است. این روزنامه آمریکایی در بخش دیگری از گزارش خود نوشته است که حتی شرکت‌های غربی مانند شل، اکسون موبیل و صنایع کوک نیز در این معاملات مشارکت داشته‌اند. با این حال مقام‌های آگاه گفته‌اند از آنجایی که این شرکت‌ها از روند پشت پرده این شبکه اطلاعی نداشتند، اتهامی متوجه آنها نخواهد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این گزارش در حالی منتشر شده که پیشتر بلومبرگ گزارش داده بود که نفتکش‌هایی که تاکنون به ایران برای دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کردند، با اعمال تحریم‌های گسترده علیه روسیه، ایران را رها کرده و به یاری کرملین شتافته‌اند.