جنگ اوکراین؛ « دو خلبان روس با سامانه هیمارس آمریکا کشته شده‌اند»

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سامانه راکتی هیمارس آمریکا
سامانه راکتی هیم��رس آمریکا   -   کپی رایت  AP Photo

 دو خلبان ارشد روسیه بر اثر حملات راکتی سامانه هیمارس که آمریکا در اختیار ارتش اوکراین قرار داده است، کشته شده‌اند. 

 ایالات متحده تاکنون ۱۲ واحد از این راکت‌ها را به اوکراین فرستاده تا ارتش این کشور بتواند در مقابل حملات نیروهای روس از خود دفاع کند. 

به گزارش میل‌آنلاین ماکسیم پوتیومین ۴۱ ساله، خلبان ارشد روس، روز ۸ ژوئیه در دونتسک و بر اثر حملات راکتی هدایت شونده دقیق جان باخت. یکی دیگر از خلبانان نیروی هوایی ارتش روسیه، آناتولی استاسیوکیویچ ۵۴ ساله بوده که او هم گمان می‌رود در همان حمله کشته شده باشد. 

 پدر پوتیومین به یک رسانه روسی گفته است که به باور او مرگ پسرش ناشی از حمله راکت هیمارس بوده است. آقای پوتیومین همچنین می‌گوید: «تا آنجا که من می‌دانم پسرم مورد اصابت موشک هیمارس قرار گرفته است. سامانه‌ای که اخیرا در مورد آن بسیار شنیده‌ایم.» 

گزارش‌ها حاکی از آن است که هر دو خلبان از افسران ارشد در بخش هوانوردی  گارد ۱ بارانوویچی نیروی هوایی روسیه بوده‌اند. 

سامانه‌های راکتی هیمارس برای نخستین بار ماه گذشته وارد اوکراین شد و از آن زمان نقش مهمی در مبارزه ارتش اوکراین با نیروهای روس ایفا کرده است. ژنرال مارک میلی، رئيس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته است که ایالات متحده تاکنون ۱۲ واحد از این سامانه را تحویل اوکراین داده و ۴ دستگاه دیگر هم به زودی راهی این کشور خواهد شد. 

هیمارس از قابلیت راکتی موجود در ارتش اوکراین پیشرفته‌تر است و می‌تواند اهدافی تا ۵۰ مایل دورتر را نیز مورد هدف قرار دهد. اوکراین می‌گوید از این سلاح‌ها برای کشتن یک ژنرال روسی، انهدام ۵۰ انبار مهمات و ضربه زدن به یک پل کلیدی استفاده کرده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ارسال مداوم تسلیحات از سوی آمریکا برای اوکراین، خشم مقام‌های کرملین را به همراه داشته و ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری این کشور تهدید کرده که در پاسخ به این اقدام، حملات روسیه به اوکراین تشدید خواهد شد.