جنگ اوکراین؛ « دو خلبان روس با سامانه هیمارس آمریکا کشته شده‌اند»

سامانه راکتی هیمارس آمریکا
سامانه راکتی هیم��رس آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک رسانه روس گزارش داده که احتمالا دو خلبان روس در اثر حملات راکتی سامانه هیمارس که اخیرا آمریکا به اوکراین تحویل داده کشته شده‌اند.

آگهی

 دو خلبان ارشد روسیه بر اثر حملات راکتی سامانه هیمارس که آمریکا در اختیار ارتش اوکراین قرار داده است، کشته شده‌اند. 

 ایالات متحده تاکنون ۱۲ واحد از این راکت‌ها را به اوکراین فرستاده تا ارتش این کشور بتواند در مقابل حملات نیروهای روس از خود دفاع کند. 

به گزارش میل‌آنلاین ماکسیم پوتیومین ۴۱ ساله، خلبان ارشد روس، روز ۸ ژوئیه در دونتسک و بر اثر حملات راکتی هدایت شونده دقیق جان باخت. یکی دیگر از خلبانان نیروی هوایی ارتش روسیه، آناتولی استاسیوکیویچ ۵۴ ساله بوده که او هم گمان می‌رود در همان حمله کشته شده باشد. 

 پدر پوتیومین به یک رسانه روسی گفته است که به باور او مرگ پسرش ناشی از حمله راکت هیمارس بوده است. آقای پوتیومین همچنین می‌گوید: «تا آنجا که من می‌دانم پسرم مورد اصابت موشک هیمارس قرار گرفته است. سامانه‌ای که اخیرا در مورد آن بسیار شنیده‌ایم.» 

گزارش‌ها حاکی از آن است که هر دو خلبان از افسران ارشد در بخش هوانوردی  گارد ۱ بارانوویچی نیروی هوایی روسیه بوده‌اند. 

سامانه‌های راکتی هیمارس برای نخستین بار ماه گذشته وارد اوکراین شد و از آن زمان نقش مهمی در مبارزه ارتش اوکراین با نیروهای روس ایفا کرده است. ژنرال مارک میلی، رئيس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته است که ایالات متحده تاکنون ۱۲ واحد از این سامانه را تحویل اوکراین داده و ۴ دستگاه دیگر هم به زودی راهی این کشور خواهد شد. 

هیمارس از قابلیت راکتی موجود در ارتش اوکراین پیشرفته‌تر است و می‌تواند اهدافی تا ۵۰ مایل دورتر را نیز مورد هدف قرار دهد. اوکراین می‌گوید از این سلاح‌ها برای کشتن یک ژنرال روسی، انهدام ۵۰ انبار مهمات و ضربه زدن به یک پل کلیدی استفاده کرده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ارسال مداوم تسلیحات از سوی آمریکا برای اوکراین، خشم مقام‌های کرملین را به همراه داشته و ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری این کشور تهدید کرده که در پاسخ به این اقدام، حملات روسیه به اوکراین تشدید خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جسد خلبان فراری روس که به اوکراین پناهنده شده بود در جنوب اسپانیا پیدا شد

جدایی‌طلبان دونتسک: ده‌ها اسیر جنگی اوکراین در حملات توپخانه‌ خودی کشته شدند

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد