Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جدایی‌طلبان دونتسک: ده‌ها اسیر جنگی اوکراین در حملات توپخانه‌ خودی کشته شدند

سربازان اوکراینی پس از خروج از آزوفستال در شهر ماریوپل
سربازان اوکراینی پس از خروج از آزوفستال در شهر ماریوپل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گردان آزوف و سایر واحدهای اوکراینی نزدیک به سه ماه در مجتمع آزوفستال مقاومت کردند و در نهایت ماه مه با توصیه مقامات اوکراینی و تحت فشار حملات بی‌امان روسیه از زمین، دریا و هوا مجبور به تسلیم شدند.

آگهی

جدایی طلبان تحت حمایت روسیه روز جمعه مدعی شدند که دست کم ۴۰سرباز اوکراینی به اسارت گرفته شده در نبردهای ماریوپل در جریان حملات توپخانه‌ای ارتش اوکراین کشته شدند.

دانیل بزونوف، سخنگوی جدایی طلبان تحت حمایت روسیه در منطقه دونتسک در این خصوص تصریح کرد که گلوله‌باران‌ یک زندان در شهر اولنیکا توسط ارتش اوکراین جدا از کشته شدن ۴۰ اسیر اوکراینی ۱۳۰ زخمی نیز به جا گذاشته است.

مقامات اوکراینی تاکنون هیچ اظهارنظری در تایید یا رد ادعای جدایی‌طلبان دونتسک در این خصوص نکرده‌اند‌.

شمار زیادی از سربازان اوکراینی پیش‌‌تر در پی نبردهای شدید برای دفاع از شهر سقوط کرده ماریوپل در کرانه دریای آزوف به اسارت درآمدند.

این نیروهای مقاومت در نهایت با پیش‌روی یگان‌های ارتش روسیه و تسلط کامل روس‌ها و جدایی‌طلبان بر بندر ماریوپل پیش از تسلیم شدن ماه‌ها در مجتمع بزرگ فولاد شهر موسوم به آزوفستال سنگر و پناه گرفته بودند.

گردان آزوف و سایر واحدهای اوکراینی نزدیک به سه ماه در مجتمع آزوفستال مقاومت کردند و در نهایت ماه مه با توصیه مقامات اوکراینی و تحت فشار حملات بی‌امان روسیه از زمین، دریا و هوا مجبور به تسلیم شدند.

شماری از این اسرا پس از تسلیم شدن به زندان‌هایی در مناطق تحت کنترل روسیه همچون منطقه دونتسک در شرق اوکراین که توسط جدایی‌طلبان اداره می‌شود انتقال داده شدند.

مسکو از ارتباط گردان آزوف با جریان راست افراطی به عنوان توجیهی بر ادعای پیشین خود مبنی بر اینکه اوکراین توسط نازی ها اداره می شد و نیاز به «نازی‌زدایی» دارد، استفاده کرده است.

این مسئله همچنین به عنوان یکی از بهانه‌های مطرح از جانب کرملین پیش از آغاز تهاجم نظامی به خاک اوکراین در ۲۴ فوریه گذشته عنوان شده بود.

جدایی‌طلبان دونتسک و مقامات روسیه پیش‌تر تاکید کرده‌اند که حدود ۲ هزار سرباز اوکراینی اسیر شده در ماریوپل باید با محاکمه شوند؛ مسئله‌ای که نگرانی نسبت به اعدام برخی از آنها را افزایش داده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از تبادل زندانیان ؛ ۱۰۸ زن اوکراینی و ۱۱۰ مرد روس آزاد شدند

جنگ اوکراین؛ « دو خلبان روس با سامانه هیمارس آمریکا کشته شده‌اند»

تخلیه هزاران تن از منطقه جنگ‌زده خارکیف در اوکراین همزمان با آغاز تهاجم روسیه به ووفچانسک