برگزاری مراسم عشای ربانی در دریا؛ خلاقیت کشیش ایتالیایی کار دستش داد

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دُن ماتیا برنا‌سکونی، کشیش اهل میلان در مواجهه با گرما و کمبود سایه، تصمیم گرفته بود که آئین عشای‌ربانی را در آب‌های دلپذیر دریای مدیترانه به‌جا آورد.

آگهی

یک کشیش کاتولیک به دلیل برگزاری مراسم عشای‌ربانی روز یکشنبه در داخل دریا در کُروتونه ایتالیا، جنجال به پا کرده است. در تصاویر ثبت ‌شده دوربین‌ها، او با لباس شنا، بدون پیراهن از یک تشک بادی- آبی به عنوان محراب برای برگزاری این مراسم مذهبی استفاده کرده است.

اسقف اعظم کروتونه در بیانیه‌ای که در وب سایت خود منتشرکرده ضمن انتقاد ازتصمیم این کشیش بیان کرد:«مراسم عشای‌ربانی دارای زبان خاصی است که از حرکات و نمادهایی تشکیل شده  که می‌بایست به‌آن احترام  گذاشت و بدان ارزش بخشید. نباید با سطحی‌نگری از آنها چشم پوشی کنیم. مهمتر از همه، حفظ حداقل آراستگی و توجه به نمادها ضروری است». 

 دُن ماتیا برنا‌سکونی، کشیش اهل میلان در مواجهه با گرما و کمبود سایه، تصمیم گرفته بود که آئین عشای‌ربانی را در آب‌های دلپذیر دریای مدیترانه به‌جا آورد. این برنامه با همراهی جوانان داوطلب میلانی در مراسم پایانی فعالیت‌های اردویی انجمن آنها موسوم به «انجمن لیبرا» انجام شده بود. این انجمن زمین‌های مصادره‌ای مافیای ایتالیا را تحت مدیریت خود دارد.

دُن ماتیا برنا‌سکونی در وبسایت خود طی نامه‌ای از اسقف اعظم عذرخواهی و هرگونه بی‌احترامی به این مراسم مذهبی را نفی کرد. 

او نوشته که قصد بی‌اهمیت جلوه دادن مراسم عشای ربانی یا «استفاده از پیام‌های دیگر» را نداشته و در این مورد حاضر است از خود دفاع کند. وی در ادامه تاکید کرده که این مراسم تنها یک مراسم عشای ربانی ساده با حضور جوانان داوطلب پس از یک هفته کاری بوده است. 

اما در عین حال این کشیش انجام این کار بعنوان «عملی ناشیانه» را پذیرفت و گفت:« درست است، نمادها قوی هستند و گویا. من می‌خواستم خلاقیت به خرج دهم اما به درستی از آن استفاده نکردم. از صمیم قلب به‌دلیل مشکلاتی بوجود آمده عذرخواهی می‌کنم».

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

گفته می‌شود دفتر دادستانی کروتون تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحقیقات گسترده اف‌بی‌آی در باره آزار جنسی کشیشان نیواورلئان آغاز شد

فریاد کشیش یونانی بر سر پاپ فرانسیس: تو مرتد هستی!

کشیش نوتردام پاریس: بازسازی کلیسا ۱۵ تا ۲۰ سال طول می‌کشد