برای نخستین‌بار طی یک دهه فردی در آمریکا به فلج اطفال مبتلا شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده
تصویری از ویروس فلج اطفال
تصویری از ویروس فلج اطفال   -   کپی رایت  AP Photo

مقامات بهداشتی آمریکا از مشاهده یک مورد فلج اطفال در این کشور خبر دادند. این برای نخستین‌بار طی دهه اخیر است که ابتلای فردی به این بیماری در ایالات متحده آمریکا تائید می‌شود. به‌گفته مقامات بهداشتی نیویورک، بیمار یک مرد حدودا ۲۰ ساله واکسینه نشده است که گفته می‌شود احتمالا توسط فرد دیگری که از طریق خوراکی واکسینه شده بوده، آلوده شده است.

همچنین گفته می‌شود که این فرد طی سفری که اخیرا به مجارستان و لهستان داشته ویروس به او منتقل شده است. وی در ماه ژوئن در بیمارستان بستری شده اما اکنون از ترخیص شده و با همسرش در خانه والدین خود زندگی می‌کند. یک مقام بهداشتی گفته که او می‌تواند بایستد، اما در راه رفتن مشکل دارد.

 فلج اطفال یک بیماری بسیار مسری است و از طریق مدفوع یا ترشحات بینی و گلو منتقل می‌شود. این بیماری از طریق تماس انسان به انسان گسترش می‌یابد. ویروس در گلو و روده‌ها زندگی می‌کند و از طریق تماس با مدفوع یا به وسیله ذراتی که در عطسه یا سرفه پخش می‌شود، گسترش می‌یابد. همچنین می‌تواند از طریق مواد غذایی یا مایعاتی که به هر طریقی با فرد آلوده در تماس بوده‌اند نیز منتقل شود.

اغلب آمریکایی‌عل در برابر ویروس پولیو، عامل بیماری فلج اطفال واکسینه هستند، اما کارشناسان می‌گویند بروز این مورد باید هشداری برای افرادی باشد که واکسینه نشده‌اند. در بین گروه‌هایی که پوشش واکسیناسیون پایینی دارند، مانند یهودیان ارتدوکس افراطی در راکلند، افراد واکسینه نشده در معرض خطر بالایی قرار دارند.

هیچ درمان قطعی برای فلج اطفال وجود ندارد. با این حال، واکسیناسیون می‌تواند انسان‌ها را از این بیماری محافظت کند. علاوه بر این، به لطف واکسیناسیون، فلج اطفال در اکثر کشورها ریشه کن شده است، در مناطق خاصی از جهان، به ویژه در نیجریه و افغانستان، همچنان ابتلا به این بیماری مشاهده می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید