Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دشواری مقابله با فلج اطفال در افغانستان زیر سایه سنگین ناامنی و کرونا

تصویر از ویدیو
تصویر از ویدیو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های وزارت صحت عامه در افغانستان مصمم هستند تا فلج اطفال را در این کشور ریشه کن کنند، عزمی که در این سال‌ها به دلیل وجود برخی خرافات، تبلیغات منفی و سایه جنگ امکان‌پذیر نشده است.

آگهی

افغانستان سالها پس از توقف تلاش‌ها برای ریشه کن کردن بیماری فلج اطفال دوباره می‌خواهد میلیون‌ها کودک را در برابر این بیماری ایمن کند.
با این حال ناامنی و شیوع ویروس کرونا روند واکیسناسیون در این کشور را با چالش‌هایی همراه کرده است.

تبعات قتل سه زن بر کارزار واکسیناسیون عمومی فلج اطفال

قتل سه کارمند زن کارزار واکسیناسیون عمومی فلج اطفال در آغاز ماه آوریل در ولایت ننگرهار، این کارزار ملی را یک روز پس از آغاز آن با اختلال مواجه کرد.

با این حال مقام‌های وزارت صحت عامه در افغانستان مصمم هستند تا فلج اطفال را در این کشور ریشه کن کنند، عزمی که در این سال‌ها به دلیل وجود برخی خرافات، تبلیغات منفی و سایه جنگ امکان‌پذیر نشده است. 

کارمندان بهداشت در افغانستان از سال ۲۰۱۰ به این سو خانه به خانه سراغ کودکان رفته و تلاش می‌کنند خانواده‌ها را برای دریافت قطره فلج اطفال راضی کنند. اغلب زنان در این حوزه مشغول به کار هستند چرا که می‌توانند دسترسی بهتری به مادران و اطفال داشته باشند.

AP Photo
کپی‌رایتAP Photo

دسترسی دشوار به ۳ میلیون کودک افغان

مقام‌های افغانستان می‌گویند در حال حاضر نزدیک به ده میلیون کودک در این کشور به واکسیناسیون در برابر فلج اطفال نیاز دارند اما از این تعداد دسترسی به سه میلیون کودک دشوار است چرا که آنها در مناطق تحت حاکمیت طالبان زندگی می‌کنند.

دور نخست کارزار مقابله با فلج اطفال در افغانستان اوایل سال جاری انجام شد و مرحله دوم آن نیز از ۲۹ مارس کلید خورده است.

غلام دستگیر نظری، سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان در همین زمینه می‌گوید: «در مرحله چهار روزه واکسیناسیون بیش از ۶ میلیون کودک واکسینه شده‌اند.»

موارد جدید ابتلا به فلج اطفال

افغانستان و پاکستان دو کشور باقیمانده در جهان هستند که همچنان شیوع بیماری فلج اطفال در آنجا به چشم می‌خورد. هر دو کشور در سال‌های اخیر موارد نگران کننده‌ای داشته اند. در افغانستان ۵۶ مورد جدید در سال ۲۰۲۰ گزارش شد که بالاترین رقم از سال ۲۰۱۱ میلادی است.

میرجان راسخ، مسوول اطلاع‌رسانی برنامه ریشه‌کنی فلج اطفال وزارت صحت عامه افغانستان در همین زمینه می‌گوید: « با متوقف شدن اقدامات واکسیناسیون فلج اطفال در سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا و عدم امنیت در برخی از مناطق، آمار این بیماری در افغانستان افزایش پیدا است.»

برخی هنوز واکسیناسیون را ترفند غرب می‌دانند

این مقام مسئول همچنین تاکید دارد :«عدم امنیت و شیوع ویروس کرونا موجب افزایش تعداد موارد ابتلا به فلج اطفال در افغانستان شده است. چنانچه در سال ۲۰۲۰ ما ۵۶ مورد فلج اطفال نوع ۱ و بیش از ۳۰۰ مورد فلج اطفال نوع ۲ را در افغانستان ثبت کرده ایم.»

در جامعه محافظه کار افغانستان که دهه‌هاست درگیر جنگ و در رنج و دشواری است برخی هنوز به پدیده واکسیناسیون مشکوک هستند و آن را یک ترفند غربی می‌دانند.

AP Photo
کپی‌رایتAP Photo

میوا گل: نمی‌خواهم کودکان سرنوشتی مشابه من پیدا کنند

میوا گل، که خودش از بیماری فلج اطفال رنج می‌برد می‌گوید: «همه کودکان باید واکسینه شوند. در غیر اینصورت آنها سرنوشتی مشابه من خواهند داشت و مدام به فردی نیاز دارند که به آنها کمک کند.»

AP Photo
میوا گلAP Photo

عادله محمدی از زنانی که در کارزار واکسیناسیون ریشه‌کنی فلج اطفال وزارت صحت عامه افغانستان مشغول کار است می‌گوید: «با وجود تهدیدها و عدم همراهی‌ها ناگزیر به ادامه فعالیت هستیم.»

او که به همراه یکی از همکارانش مشغول اجرای این پروژه در یکی از محلات کابل است، می‌گوید: «یکسری فامیل در اینجا داریم که حتی در خانه‌شان را به روی ما نمی‌گشایند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار کارشناسان: بیماری‌های مقاربتی مقاوم به دارو در سطح جهان رو به افزایش است

سیل و کودکان «گرسنه» افغانستان؛‌ هاجره، دختر خردسال: خواهرم گفت دستم را بگیر، نتوانستم

در انتظار تاریک شدن هوا برای استفاده از توالت؛ زندگی برای زنان در افغانستان سیل‌زده چگونه است؟