موج بی‌سابقه گرما و آتش‌سوزی در اروپا؛ «تغییرات اقلیمی دامن همه را می‌گیرد»

یک عضو گارد ملکه بریتانیا در حال نوشیدن آب
یک عضو گارد ملکه بریتانیا در حال نوشیدن آب Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در آخر هفته گذشته، تنها در اسپانیا و پرتغال، هزار مورد مرگ و میر ناشی از دمای بالای هوا ثبت شده است. در حالی که استفاده از وسایل خنک‌کننده و به‌ویژه کولر، تا همین اواخر در زندگی بسیاری از مردم اروپا جایی نداشت، بسیاری به فکر خرید کولرهای گازی افتاده اند.

آگهی

کشورهای اروپایی، به‌‌ویژه در جنوب این قاره روز یکشنبه و همزمان با آغاز فصل سفرهای تابستانی، نیروهای امدادی و آتش‌نشانان را برای مقابله با موج «کم‌سابقه» گرما و حریق جنگل‌ها بسیج کردند. 

امسال، مانند بسیاری از سال‌های یک دهه اخیر، امواج طولانی‌تر و زودهنگام‌تر گرما، کشورهایی نظیر اسپانیا، فرانسه، یونان و پرتغال را در می‌نوردد. 

مناطق وسیعی در شمال اسپانیا که عمدتا از گزند حریق‌های تابستانی در امان بودند، امسال و در گرمای ۴۰ درجه‌ای، شاهد بروز آتش‌سوزی‌های گسترده هستند. دولت از هلی‌کوپترهای آب‌پاش برای اطفای حریق استفاده می‌کند. میگل آنگل تامایو، یکی از ساکنان این منطقه می‌گوید: «تغییرات اقلیمی دامن همه را می‌گیرد.»  نتایج یک پژوهش علمی که در ماه ژوئن منتشر شد فرض این شهروند اسپانیایی را تایید می‌کند: «احتمال رویارویی با امواج طولانی‌تر و شدیدتر گرما در سایه تغییرات اقلیمی بسیار زیاد است.»

در آخر هفته گذشته، تنها در اسپانیا و پرتغال، هزار مورد مرگ و میر ناشی از دمای بالای هوا ثبت شده است. در حالی که استفاده از وسایل خنک‌کننده و به‌ویژه کولر، تا همین اواخر در زندگی بسیاری از مردم اروپا جایی نداشت، بسیاری به فکر خرید کولرهای گازی افتاده اند. دمای هوا در برخی مناطق اسپانیا به بیش از ۴۵ درجه سانتیگراد می‌رسد. اگرچه اداره هواشناسی اسپانیا نسبت به پایان گرمای شدید در شامگاه دوشنبه ابراز امیدواری کرده اما نگرانی از بالا بودن غیر معمول دما همچنان ادامه دارد. 

گرمای بالای ۴۰ درجه در فرانسه

در جنوب غرب فرانسه و در نزدیکی مرزهای اسپانیا هم وضعیت مشابه است: ۱۱ هزار هکتار جنگل در منطقه ژیروند طعمه حریق شده و ۱۴ هزار نفر روز یکشنبه مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند. دولت در بسیاری از مناطق برای رویارویی با موج گرما وضعیت اضطراری اعلام کرده و از شهروندان و گردشگران می‌خواهد به‌شدت مراقب خود باشند. انتظار می‌رود در این هفته بسیاری از نواحی نوار جنوبی فرانسه از غرب تا شرق، دمای بالای ۴۰ درجه را از سر بگذرانند. 

علاوه بر جنوب غرب، جنوب شرق فرانسه هم روز یکشنبه شاهد بروز حریق گسترده در نواحی جنگلی بود. این آتش‌سوزی‌ها، با اعزام ماشین‌های امداد و آتش‌نشانی، موج گسترده‌ای از راهبندان‌های طولانی برای مسافران به وجود آورد. 

در آن سوی مرز فرانسه و در ایتالیا، آتش‌سوزی جنگل‌ها در حالی هفته گذشته بسیاری از مناطق غربی این کشور را در بر گرفت که دولت نسبت به موج پایدار گرمای بالای ۴۰ درجه هشدار می‌دهد. 

همین وضعیت در منتهی الیه جنوب غرب قاره اروپا، یعنی در کشور پرتغال هم دیده می‌شود. این کشور که از سه جهت از سوی اقیانوس اطلس احاطه شده، امسال با عبور از گرمای ۴۰ درجه، رکورد پیشین دمای خود در سال ۲۰۱۹ را شکست. گرمای شدید و خشکسالی باعث بروز حریق در بیش از هزار هکتار از اراضی جنگلی پرتغال شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش گازهای گلخانه‌ای با پرواز جت‌های خصوصی در آسمان اروپا؛ کدام کشورها در صدر قرار دارند؟

گرمترین روز در تاریخ مکتوب بریتانیا ثبت شد

گزارش سازمان جهانی هواشناسی: رکورد روزهای به شدت گرم در اروپا سال گذشته شکست