با حکم خامنه‌ای، عضویت احمد جنتی تا ۱۰۱ سالگی در شورای نگهبان تمدید شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان
احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان   -   کپی رایت  سایت شورای نگهبان

با حکم علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، احمد جنتی روحانی ۹۵ ساله برای یک دوره ۶ ساله دیگر به عنوان عضو فقیه شورای نگهبان انتخاب و معرفی شد. 

آقای جنتی از سال ۱۳۵۹ و از زمان تاسیس شورای نگهبان به عنوان یکی از فقها در این مجموعه حضور داشته و در طی این سالها به صورت متوالی یکی از اعضای شورای نگهبان بوده است. این روحانی تندرو که از سال ۱۳۷۱ به عنوان دبیر شورای نگهبان برگزیده شده حالا با حکم جدید رهبر ایران او برای یک دوره ۶ ساله دیگر در این شورا حضور خواهد داشت. 

آقای جنتی که در اسفند ماه سال ۱۳۰۵ به دنیا آمده در حال حاضر ۹۵ سال دارد و با حکم جدید رهبر ایران تا ۱۰۱ سالگی می‌تواند در شورای نگهبان حضور داشته باشد. 

علی خامنه‌ای همچنین عضویت ۲ عضو دیگر این شورا را که دوره ۶ ساله آنها به پایان رسیده بود، تمدید کرد. بر این اساس محمدرضا مدرسی یزدی و مهدی شب‌زنده‌دار همچون احمد جنتی برای ۶ سال دیگر در شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حضور خواهند داشت. 

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، شورای نگهبان متشکل از ۱۲ عضو است که ۶ فقیه آن‌را رهبر تعیین می‌کند و ۶ حقوقدان دیگر هم با پیشنهاد رئيس قوه قضائيه و تایید مجلس شورای اسلامی به عضویت در این نهاد در می‌آیند.