Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مرد تبرئه‌شده از اتهام انفجار هواپیمای «ایر ایندیا» به ضرب گلوله مشکوک در کانادا کشته شد

متهم تبرئه شده و مقتول هندی
متهم تبرئه شده و مقتول هندی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس کانادا روز پنجشنبه ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیر) اعلام کرد یک مرد تبعه هند که پیشتر از اتهام بمبگذاری در هواپیمای ایر ایندیا در سال ۱۹۸۵ تبرئه شده بود، در یک تیراندازی هدفمند مشکوک در این کشور کشته شده است.

آگهی

پلیس کانادا روز پنجشنبه ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیر) اعلام کرد یک مرد تبعه هند که پیشتر از اتهام بمبگذاری در هواپیمای «ایر ایندیا» در سال ۱۹۸۵ تبرئه شده بود، در یک تیراندازی هدفمند مشکوک در این کشور کشته شده است.

بنا به گزارش پلیس کانادا «ریپودامن سینگ مالک» در خودروی خود در شهر سوری در ایالت بریتیش کلمبیا به ضرب گلوله کشته شده و پلیس یک خودروی سوخته را در نزدیکی محل واقعه پیدا کرده است.

پلیس کانادا گفته است که در تلاش است تا انگیزه قتل هدفمند آقای مالک را مشخص کند.

آقای مالک هفتاد ساله دست داشتن در حمله تروریستی انفجار هواپیمای ایر ایندیا را، که منجر به کشته شدن ۳۲۹ نفر شد، رد کرده بود. او در دادگاه نیز در سال ۲۰۰۵ تبرئه شد.

گمان می‌رود این بمب‌گذاری‌ها توسط اعضای گروه ستیزه‌جوی سیک های کانادا موسوم به «بابر خالسا» و در تلافی حمله دولت هند به معبد طلایی صورت گرفته باشد.  ایندیرا گاندی نخست وزیر وقت هند در آن زمان ارتش هند را برای خارج کردن ستیزه‌جویان سیک که داخل مقدس‌ترین عبادتگاه دین سیک‌ها در این کشور بست نشسته بودند به معبد طلایی اعزام کرده بود. 

حادثه انفجار هواپیمای ایرایندیا تا امروز مرگبارترین حمله تروریستی کانادا به شمار می‌رود. پس از محاکمه‌ای که دو سال طول کشید، آقای مالک، تاجر سیک و «عجایب سینگ باگری» متهم دیگر این پرونده از اتهامات قتل و توطئه مرتبط با دو بمب‌گذاری تبرئه شدند.

پرواز شماره ۱۸۲ شرکت هواپیمایی ایر ایندیا که در روز ۲۳ ژوئن ۱۹۸۵ در حال پرواز از تورنتوی کانادا به دهلی هند بود بر فراز سواحل ایرلند منفجر شد و تمام ۳۲۹ سرنشین هواپیما جان خود را از دست دادند. اکثر سرنشینان را شهروندان کانادایی تشکیل می‌دادند که برای ملاقات با بستگان خود به هند می‌رفتند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تقریباً همزمان با این حادثه بمب دوم در فرودگاه ناریتای توکیو ژاپن منفجر شد و دو فرد حامل چمدان ها را کشت. تیم تحقیقات پلیس به این نتیجه رسیده بود که این دو بمبگذاری با هم ارتباط داشتند و عاملان انفجارها یک هدف مشترک را دنبال می‌کردند. آقای باگری و آقای مالک متهم به کار گذاشتن بمب‌ها در هواپیما بودند.

با این حال دادستانی کانادا اعلام کرد اظهارات شاهدان، که مدعی بودند متهم برایشان به طور خصوصی به دست داشتن در بمب گذاری اعتراف کرده، غیر قابل اتکا است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازداشت دو نفر به‌دلیل ادعای بمب‌گذاری در پروازی که مجبور به فرود اضطراری شد

پرونده بمبگذاری لاکربی بار دیگر در محاکم قضایی اسکاتلند گشوده می‌شود

هشدار بمب گذاری هواپیمای هندی را زمین‌گیر کرد