پرونده بمبگذاری لاکربی بار دیگر در محاکم قضایی اسکاتلند گشوده می‌شود

پرونده بمبگذاری لاکربی بار دیگر در محاکم قضایی اسکاتلند گشوده می‌شود
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک کمیسیون قضایی در اسکاتلند روز چهارشنبه ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) با درخواست برگزاری دادگاه تجدیدنظر درباره حکم عامل بمبگذاری لاکربی موافقت کرده است.

آگهی

یک کمیسیون قضایی در اسکاتلند روز چهارشنبه ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) با درخواست برگزاری دادگاه تجدیدنظر در خصوص عامل بمبگذاری لاکربی موافقت کرده است.

«عبدالباسط المقرحی» در سال ۲۰۰۱ به دلیل دست داشتن در سقوط هواپیمای شرکت هوایی پان امریکن با ۲۵۹ مسافر بر فراز شهر لاکربی اسکاتلند مجرم شناخته شد و به حبس ابد محکوم شد. طی این حادثه تمامی سرنشینان هواپیما به همراه ۱۱ تن دیگر روی زمین جان خود را از دست دادند.

المقرحی در سال ۲۰۱۲ در حالی که همچنان اصرار به بیگناهی خود داشت بر اثر سرطان درگذشت، اما خانواده او سه سال پیش یک درخواست تجدید نظر پس از مرگ را علیه حکم او به دادگاه ارائه کردند.

کمیسیون بازبینی جرائم اسکاتلند در بیانیه‌ای با توضیح تصمیم خود مبنی بر برگزاری مجدد دادگاه گفته است شش گزارش جدید را مورد ملاحظه قرار داده و به این نتیجه رسیده است که ممکن است «حکمی غیر موجه» صادر شده باشد.

این کمیسیون افزوده است: «هیچ دادگاه منصفی نمی تواند پذیرفته باشد که آقای المقرحی عامل خرید محتویات چمدان حاوی بمب است.»

سنگ یادبود قربانیان بمبگذاری لاکربی

پس از انفجار هواپیمای شرکت پان امریکن آمریکا و بریتانیا، ایران و سوریه را عامل این حملات می دانستند. برآوردهای اطلاعاتی اولیه نشان می داد که ایران از طریق یک گروه فلسطینی هواپیما را به به انتقام هدف گرفتن هواپیمای ایرباس بر فراز خلیج فارس ساقط کرده است. با این حال در ادامه تحقیقات بازرسان بریتانیایی و آمریکایی در سال ۱۹۹۱ عبدالباسط المقرحی، یک افسر اطلاعاتی لیبیایی، را مسئول انفجار قلمداد کردند.

حکومت لیبی تا سال ۱۹۹۹ از تحویل وی خودداری می کرد اما سرانجام او را مسترد کرد و در سال ۲۰۰۳ نیز به طور رسمی مسئولیت بمبگذاری لاکربی را پذیرفت. این کشور همچنین دو میلیارد و هفتصد میلیون دلار به خانواده‌های قربانیان آن غرامت پرداخت کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرد تبرئه‌شده از اتهام انفجار هواپیمای «ایر ایندیا» به ضرب گلوله مشکوک در کانادا کشته شد

بازرسان اوکراینی: بدنبال رد پای موشک روسی می‌خواهیم لاشه هواپیمای بوئینگ را جستجو کنیم

شناسایی دو "مظنون" دیگر در حادثه لاکربی