Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا بازداشت فیلمسازان و زنان مخالف حجاب اجباری را در ایران محکوم کرد

Iranian filmmaker Jafar Panahi
Iranian filmmaker Jafar Panahi Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«آغاز دور جدید بازداشت‌ها و خشونت‌ حکومت ایران علیه مردمانش را باید سال ۲۰۱۹ میلادی دانست؛ یعنی زمانی که این گمان بوجود آمد که اعتراضات گسترده به افزایش ۵۰ درصدی بهای سوخت احتمالا به عمر ۴۰ سالۀ انقلاب اسلامی پایان می‌دهد.»

آگهی

دفتر دموکراسی، حقوق بشر و کار وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا (DRL) روز چهارشنبه ۱۳ ژوئیه با انتشار پیامی توییتری به بازداشت گستردۀ اصحاب فرهنگ در ایران و سرکوب مخالفان حجاب اجباری واکنش نشان داد.

در بیانیۀ این دفتر آمده است: «دستگیری‌های اخیر در ایران، سرکوب مذموم مخالفات‌های مسالمت‌آمیز است و علیه فعالان سیاسی، فیلمسازان و زنان شجاعی اجرا می‌شود که معترض به قوانین حجاب اجباری هستند. ایالات متحده تلاش‌های مستمر ایران برای جلوگیری از تحقق آزادی بیان را محکوم می‌کند.»

این واکنش در حالی منتشر شده که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران در روزهای اخیر دست‌کم سه فیلمساز شناخته شده بین‌المللی یعنی محمد رسول‌‌اف و مصطفی آل‌احمد و جعفر پناهی را دستگیر کرده‌اند و به بازداشت دیگر معترضان به سیاست‌های نظام همچون مادر پویا بختیاری، برادر وحید دامور و سوری بابایی چگینی، از معترضان به حجاب اجباری ادامه می‌دهند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در تحلیلی بر وقایع اخیر ایران می‌نویسد که آغاز دور جدید بازداشت‌ها و خشونت‌ حکومت علیه مردمانش را باید سال ۲۰۱۹ میلادی دانست؛ یعنی زمانی که این گمان بوجود آمد که اعتراضات گسترده به افزایش ۵۰ درصدی بهای سوخت احتمالا به عمر ۴۰ سالۀ این انقلاب پایان می‌دهد. اما این اتفاق روی نداد و سرکوب شدید و بی‌رحمانۀ مردم توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی شعلۀ اعتراضات را خاموش کرد.

تقریباً سه سال بعد از آن حادثه، ایران همچنان تحت تحریم‌های فلج کننده قرار دارد و تورم سر به فلک کشیده در این کشور، درآمد کارگران و طبقات محروم را می‌بلعد. ارزش پول ایران به گونه‌ای بی‌سابقه سقوط کرده و همین مساله از ارزش پس‌اندازهای مردم نیز به طور قابل توجهی کاسته است. 

دولت یارانه‌های مواد غذایی، دارو و دیگر کالاهای اساسی را کاهش داده و گسترش فساد دولتی، خشم عمومی را بیش از هر زمانی برانگیخته است.

یکی از آخرین پیامدهای این فساد لجام گسیخته، فروریختن برج غیراستاندارد ۱۰ طبقه متروپل در آبادان بود که دست‌کم ۴۱ کشته برجای گذاشت و بار دیگر شعلۀ اعتراضات را روشن کرد.

به همین دلیل حکومت برای جلوگیری از تقویت ناآرامی، دستگیری معترضان خشمگین از فساد و گرانی از جمله فعالان اتحادیه معلمان، فیلمسازان و سیاستمداران اصلاح طلب را آغاز کرده است.

دلیل دستگیری محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد، دو چهره شناخته شده سینمای ایران که از امضاکنندگان بیانیه اعتراضی «تفنگت را زمین بگذار» بودند، ارتباط با ضدانقلاب و «التهاب‌آفرینی و برهم زدن امنیت روانی جامعه» در جریان ریزش متروپل آبادان اعلام شده است و به گفتۀ صنم وکیل، معاون برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در «چتم هاوس»، حکومت سعی دارد با دستگیری‌های اخیر این پیام را به طور روشن برای مردم بفرستد که «هیچ مخالفتی را تحمل نمی‌کند.»

این پیام در حالی فرستاده می‌شود که نوعی جنگ در سایه بین اسرائیل و ایران، چه در دریاهای آزاد و چه در خیابان‌های تهران، در جریان است و هر روز نیز شتاب بیشتری می‌گیرد.

به گفتۀ خانم وکیل، در چنین وضعیتی «در میان ایرانیان، مردمان عادی که برای احقاق حقوقشان تلاش می‌کنند، بیشتر مورد آزار و اذیت قرار خواهند گرفت، چراکه اکنون سرکوب به نام امنیت ملی انجام می‌شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه اعتراض‌ها در آبادان؛ شمار قربانیان ساختمان متروپل به ۳۴ نفر رسید

تداوم اعتراض‌ها به جنگ غزه در دانشگاه‌های آمریکا؛ پلیس ۱۰۰ نفر را در بوستون دستگیر کرد

نصب ضربان‌ساز قلب برای ستاره ترمیناتور؛ آرنولد: دارم به یک انسان ماشینی‌ بدل می‌شوم