سفر رئیس جمهوری روسیه به ایران قطعی شد؛ میزبانی تهران از پوتین در پایان سفر خاورمیانه‌ای بایدن

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه؛ فرودگاه مهرآباد، تهران؛ ۲۰۱۷
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه؛ فرودگاه مهرآباد، تهران؛ ۲۰۱۷   -   کپی رایت  AP Photo

کاخ کرملین تنها یک روز پس از این که آمریکا ایران را به ارسال پهپادهایی با قابلیت حمل سلاح به روسیه متهم کرد، از قطعی شدن سفر هفته آینده ولادیمیر پوتین به تهران خبر داد. 

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روز سه‌شنبه اعلام کرد که رئیس جمهوری روسیه سه‌شنبه آینده ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) برای شرکت در دیدار سه‌جانبه با همتایان ایرانی و تُرک خود در چارچوب مذاکرات آستانه برای حل و فصل دیپلماتیک مسائل سوریه به تهران سفر می‌کند.

بدین ترتیب، آقای پوتین بلافاصله پس از پایان سفر جو بایدن به اسرائیل و عربستان سعودی با محوریت برنامه هسته‌ای ایران عازم تهران خواهد شد. 

به گفته محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران، جمهوری اسلامی امیدوار است که سفر آقای پوتین به تهران در شرایطی که هر دو کشور تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند، زمینه گسترش همکاری‌های اقتصادی دو جانبه ایران و روسیه را فراهم کند. 

سخنگوی کاخ کرملین همچنین تایید کرد که رئیس جمهوری روسیه در تهران دیدار دوجانبه‌ای را نیز با رجب‌طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه خواهد داشت که محور آن خارج از چارچوب مسائل سوریه خواهد بود. آقای اردوغان در مارس گذشته میزبان نخستین نشست رسمی روسیه و اوکراین پس از آغاز تهاجم نظامی روسیه علیه این کشور بود.