بریتانیا به سنجاب‌های خاکستری داروی ضدبارداری می‌خوراند

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده
سنجاب خاکستری
سنجاب خاکستری   -   کپی رایت  CANVA

سنجاب‌های خاکستری بلای جان درختان و همچنین سنجاب‌های قرمزکه بومی بریتانیا هستند شده‌اند. کارشناسان محیط زیست  با نگرانی از گسترش سنجاب خاکستری معتقدند نسل سنجاب قرمز در این منطقه به شدت مورد تهدید قرار گرفته است. اما حالا محققان دولتی بریتانیا برای کنترل جمعیت سنجاب‌های خاکستری چاره‌ای اندیشیدند که بر اساس آن داروهای ضدبارداری از طریق غذا به سنجاب‌ها خورانده شود.

 بدین منظور آژانس بهداشت حیوانات و گیاهان (APHA) بریتانیا، آزمایش‌هایی را بر روی بسته‌های غذائی مخصوص سنجاب‌ها در جنگل‌های شمال انگلستان و ولز انجام داده است. در این آزمایش ۷۰ درصد از جمعیت سنجاب‌های خاکستری از این بسته‌های غذائی استفاده کرده‌اند.

گیدئون هندرسون، مشاور ارشد علمی دپارتمان محیط زیست بریتانیا می‌گوید:«آزمایش‌ها پتانسیل زیادی برای مدیریت غیر کشنده تعداد سنجاب‌های خاکستری داشتند. این موضوع به سنجاب‌های قرمز کمک می‌کند تا به زیستگاه‌های طبیعی خود بازگردند و همچنین از جنگل‌های بریتانیا محافظت می‌شود و تنوع زیستی را نیزافزایش می‌دهند.»

ونسا فاوست یکی دیگر از محققان این طرح ضمن تاکید بر حفاظت از سنجاب‌های قرمز بومی گفت که در زمینه تحقیقات برای یک ماده خوراکی ضدبارداری برای سنجاب‌های خاکستری به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند.

هنوز در این آزمایش‌ها از هیچ گونه ماده پیشگیری از بارداری استفاده نشده ، اما محققان می‌گویند که این روش بر روی سنجاب‌های خاکستری نر و ماده موثر خواهد بود.

اکنون ۲.۷ میلیون سنجاب خاکستری در بریتانیا وجود دارد که تعداد آنها در مقایسه با  ۱۴۰ هزارسنجاب قرمز همچنان رو به افزایش است.

سنجاب‌های خاکستری‌ برای غذا با سنجاب‌های قرمزهمیشه در رقابتند. همچنین آنها بیشتر حامل ویروس آبله سنجاب هستند. آنها  در برابر این بیماری مصونند اما سنجاب‌های قرمزمصونیت بالایی ندارند و ابتلا به این بیماری در اغلب موارد برایشان خطر مرگ به همراه دارد.

تراکم بالای سنجاب‌های خاکستری سلامت و بقای درختان جوان را تهدید می‌کند، زیرا آنها پوست درختان را طی مرور زمان ضعیف می‌کنند و از بین می‌برند.

زیستگاه سنجاب خاکستری مناطق شرقی آمریکای شمالی است که در اواخر قرن نوزده و در سال های ۱۸۷۰ از آمریکا به بریتانیا آورده شدند. آن‌ها  بیشتر وقت  خود را بر روی درختان می‌گذرانند و فقط برای خوردن غذا یا پنهان کردن آذوقه‌شان زیر زمین، پایین می‌آیند. سنجاب‌های خاکستری با از بین بردن پوسته درختان جوان ده تا پنجاه ساله در جنگل‌ها آسیب زیادی به محیط‌ زیست وارد می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید