فیل آفریقایی پس از ۲۲ ماه بارداری در پدیده‌ای نادر دوقلو زایید

فیل‌های نوزاد دوقلو
فیل‌های نوزاد دوقلو   -  Copyright  Jane Wynyard/AP
نگارش از یورونیوز فارسی

بر اساس آخرین سرشماری حیات وحش کنیا که در سال گذشته انجام شد، تعداد فیل‌ها در این کشور در سی سال تقریبا دو برابر شده و به بیش از ۳۶ هزار فقره رسیده است.

مسئولان حفاظت از محیط زیست کنیا روز پنجشنبه تولد نادر یک جفت فیل دوقلو را اعلام کردند.

به گفته مسئولان فیل مادر بورا نام دارد و به طور اتفاقی توسط گروهی از گردشگران با بچه‌هایش در آخر هفته گذشته در منطقه حفاظت‌شده سامبورو مشاهده شد.

تصاویر این دو نوزاد را در حالی که با مادر و خواهر بزرگشان در دشت پرسه می‌زنند و با محیط زندگی خود آشنا می‌شوند، نشان می‌دهد.

فیل‌های آفریقایی طولانی‌ترین دوران بارداری را در میان پستانداران خشکی دارند. بارداری آنها ۲۲ ماه طول می‌کشد و حدودا هر چهار سال یکبار زایمان دارند.

وضع حمل دوقلو در میان فیل‌ها پدیده‌ای نادر است و تنها در یک درصد از این جانوران مشاهد‌ه شده است. بعلاوه احتمال زنده ماندن هر دو بچه فیل بالا نیست چرا که بعید است فیل مادر به اندازه کافی شیر داشته باشد. دوقلوهایی که پیش از این در سال ۲۰۰۶ متولد شده بودند تنها چند روز زنده ماندند.

با این حال، تولد این دو بچه فیل نر و ماده در جمعیت رو به کاهش و در خطر فیل‌های شمال کنیا مایه شادی کنشگران حفظ این جانور است. بر اساس آخرین سرشماری ملی حیات وحش کنیا که در سال گذشته انجام شد، تعداد فیل‌ها در این کشور در سی سال تقریبا دو برابر شده و به بیش از ۳۶ هزار زنجیر رسیده است.

این رقم نشان دهنده افزایش ۱۲ درصدی تعداد جمعیت ثبت شده در سال ۲۰۱۴ است، زمانی که شکار غیرقانونی برای عاج بیشتر صورت می‌گرفت. با این حال، کنشگران همچنان نگران آینده این حیوان هستند و نسبت به تخریب زیستگاه و شکار غیرقانونی هشدار می‌دهند.

جمعیت فیل‌های ساوانای آفریقایی در نیم قرن گذشته حداقل ۶۰ درصد کاهش یافت و این امر باعث شد که در آخرین به‌روزرسانی فهرست قرمز گونه‌های در معرض خطر، در گروه «در خطر انقراض» قرار گیرد.

مطالب مرتبط